Jak jsem poprvé ‚vařil‘ Maki Sushi (suši) aneb malý návod na výrobu Maki Sushi

Suši (označované jako sushi nebo zushi) je celkem známé japonské jídlo. Vyrábí se z rýže a jako náplň poslouží syrové nebo uzené ryby, nějaká ta kreveta nebo zelenina. Osobně mi toto jídlo velmi chutná a i když se dá koupit celkem levně (například v hypermarketu Tesco) asi rok jsem zvažoval, že si zkusím udělat vlastní sushi.

###Malý úvod
Suši je obecně jídlo z rýže, ochucené omáčkou sushinoko. I když se z této rýže dělají i jiná jídla jako například Onigiri (označované také jako Omosubi), nejvíce se tato směs používá pro výrobu sushi. Sushi je tvořena z válečků rýže které mají uprostřed nějakou náplň a jako obal jsou použity plátky mořské řasy nori. Tyto válečky se pak nakrájí na kolečka o tloušťce 2-4 cm.

Sushi je několik druhů:
– **Nigiri sushi** – sushi dělané rukama. Jedná se o váleček rýže na nějž je položena příloha v podobě krevety, kusu uzeného rejnoka nebo větší kus zeleniny. Přílohy mohou být k válečku rýže připevněny omotaným proužkem nori. Velmi často používaný druh sushi pro dekoraci.
– **Maki sushi** – jakékoli sushi vyrobené válením s pomocí podložky makisu (sushi mat).
– **Futomaki** – tlusté rolky obsahující většinou tři až pět náplní. Futomaki mají cca 5 cm průměr a tloušťku 2-3 cm. V prefektuře Kansai (Kinki) je zvykem futomaki jíst jako celé rolky.
– **Hosomaki** – rolka obsahující zpravidla jednu náplň o průměru a tloušťce 2 cm.
– **Kappamaki** – rolka hosomaki naplněná okurkou. Její název vychází z vodního skřítka Kappa.
– **Temaki** – náplň suši je vložena do nori stočené do kornoutu. Temaki se jí jako jediné rukama.
– **Uramaki** – uramaki pochází s USA a má obrácený styl. Rýže je venku a je posypaná kaviárem nebo praženými sezamovými semínky.
– **Inarizushi** – kapsičky ze smaženého tofu naplněné sushi rýží.


Vlevo maki sushi s okurkou, vpravo maki sushi s lososem a dole maki sushi s krabím masem. Zelený „bobek“ je křen wasabi a dole pod lososem je nakládaný zázvor.

###Co je potřeba pro výrobu sushi?

Nezbytná výbava pro sushi:
– podložka makisu (nazývá se také jako „sushi mat“),
– rýže nišiki,
– mořská řasa nori,
– japonský rýžový ocet,
– japonský křen wasabi,
– nakládaný zázvor,
– cukr,
– sůl.

Jako náplň pro sushi můžete zvolit cokoli na co máte chuť:
– salátová okurka,
– mango nebo avokádo,
– uzený losos nebo tuňák (případně i syrový),
– krabí maso,
– krevety,
– kaviár, 🙂
– míchaná vajíčka.

Další jiné složení náplně sushi se meze nekladou a záleží v podstatě na vaší fantazii.

###Kde koupím suroviny pro sushi?
Počáteční suroviny pro výrobu sushi vás vyjdou přibližně na 600 až 1000 Kč. Počítejte však s tím, že některé suroviny vám vydrží třeba i na čtvrt roku, podle toho kolik sushi si budete vařit (třeba ocet, sojová omáčka, apod.). Pokud začínáte, budete také potřebovat tzv. podložku Makisu abyste mohli rolku suši vůbec vyrobit.

Všechny suroviny můžete koupit ve specializovaném oddělení vašeho oblíbeného hypermarketu – Hypernova (teď se jmenuje Albert), nebo v hypermarketu Tesco. Osobně mám lepší zkušenost v Brně s Tescem, kde byl větší výběr při nákupu (všechno bylo k dispozici v několika baleních a značkách).

###Rýže jako základ
Základ suši je jeho rýže. Je potřeba zvolit ideálně krátkozrnnou kulatou rýži z japonska, která má potřebné vlastnosti. Rozhodně pro začátek nekupujte obyčejnou rýži pokud není označená jako vhodná pro výrobu sushi. Sushi rýže totiž musí mít lepivé vlastnosti přesně takové aby nevypadala rozvařeně (a vypadala spíš pak jako rýžová kaše) a nebo naopak nebyla lepivá vůbec – takové rolky se vám začnou po nakrájení ihned rozpadat.

Postup pro vaření je jednoduchý. Do hrnce vložíte 1/2 kg rýže, kterou několikrát propláchnete vodou až vytéká pouze čistá voda. Poté hrnec napustíte vodou aby byla rýže s vodou v poměru přibližně 1:2 (tzn. dvojnásobek vody než je rýže). Voda se pro vaření nesolí. Vodu přiveďte k varu co nejdříve, pak ztlumte plamen, aby voda jen mírně bublala a nechte rýži vařit deset minut. Po deseti minutách hrnec s rýží odstavíme z plamene a necháme odstát přibližně dalších 10 minut. Po odstátí slijeme z hrnce rýži.

Dále pokračujeme výrobou omáčky Sushinoko.

###Omáčka Sushinoko
Omáčku sushinoko vyrobíme smícháním této směsi:
– 4 polévkové lžíce rýžového octa
– 1,5 polévkové lžíce cukru (ideální je nerafinovaný nebo třtinový cukr)
– 0,5 kávové lžičky soli

Směs můžete trochu zahřát aby se sůl s cukrem rozpustily v octu, případně přidat trochu vařící vody (1 polévkovou lžíci) pro snadnější smíchání.

Výslednou omáčku nalijeme do hotové rýže a důkladně promícháme. Tímto máme hotový základ sushi – sushi rýže.

###Výroba sushi
Než začnete používat podložku makisu, doporučuji vám ji obalit nějakou potravinářskou fólí nebo vložit do mikrotenového sáčku. Snadněji se tak udržuje v čistotě a prodlužuje se její životnost.

Na podložku makisu položíme řasu nori.

Na řasu nori si nanesete rovnoměrnou vrstvu rýže o síle cca 1 cm. Cca 1/2 až 1/3 nori se nechá prázdná pro zabalení rolky.

Do prostřed rýže položíte náplň, v mém případě jsou plátky uzeného lososa.

Někde kolem pak natřete velmi tenkou vrstvu wasabi. S wasabi to nepřehánějte, zkuste jej třeba nejprve ochutnat. Je totiž opravdu velmi pálivý.

Po naplnění můžete začít opatrně rolovat rolku sushi za pomocí podložky makisu.

Po srolování a přilepení okraje nori za pomocí trochy octa (stačí namočit párkrát lžičku do octa a trochu jím volné místo nori potřít) máte hotovo. Rolku dejte do ledničky na 20 minut aby trochu ztuhla a lépe se krájela.

Po vychlazení rolku krájejte ostrým a čistým nožem. Nůž mezi krájením oplachujte vodou protože přilepené kousky rýže zbytečně trhají nori a sushi pak nevypadá tak pěkně.

Na tomto obrázku vidíte můj druhý pokus. Ten už je přece jen mnohem lepší. 🙂

###Jak se suši jí
Sushi se jí jídelními hulkami. Podle chuti se namáčí do naředěného křene wasabi nebo do sojové omáčky (případně si smícháte podle chuti obojí). Mezi jednotlivými sousty se jí nakládaný zázvor, který by měl neutralizovat chuťové buňky.

Přeji dobrou chuť 🙂

###Odkazy
– „O suši na Wikipedii“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Su%C5%A1i
– „Zaručený recept na sushi rýži“:http://www.sushiblog.sk/clanky/zaruceny-recept-na-sushi-ryzu
– „Orientační recept na výrobu maki sushi“:http://www.reanimated.eu/clanky/japonska-kuchyne-4_makizushi
– „Jiné japonské jídlo – Onigiri (Omosubi)“:http://www.reanimated.eu/clanky/japonska-kuchyne-2_onigiri
– „Jak se co dělá – Sushi“:http://www.stream.cz/video/45/11117-jak-se-co-dela-sushi
– „Jak se dělá Suši – návod od Tomia Okamury“:http://okamura.blog.idnes.cz/c/4129/Zkuste-si-doma-udelat-japonske-sushi-je-to-jednoduche.html
– „Výroba sushi na Ona Dnes“:http://ona.idnes.cz/pripravte-si-sushi-doma-0s5-/recepty.asp?c=A071030_124621_recepty_ves

11 Responses to “Jak jsem poprvé ‚vařil‘ Maki Sushi (suši) aneb malý návod na výrobu Maki Sushi”


 • Gabriela Kristynova-Perry

  Dekuji za velmi obsahuplny navod a komentare,velmy dobry clanek pro zacatecniky.
  Milujeme susi s mym manzele,je to vyborne doplneni jidelnicku.
  Gabi

 • @Gabriela Kristynova-Perry: není zač 🙂 jj taky mi to chutná. já uvažuju o Onigiri které by mohlo být podobně chutné a přitom vydatnější 😉

 • Anonym Anonym

  Nebyl bych si jistý těmi vajíčky a tu mezeru na to spojení konců nori stačí místo 5 Cm 1 ……ale když přehlídnu drobné hrubky není to nejhorší návod 😉

  • díky. jinak jedná se o obecný návod, už jen samotné recepty na vaření rýže a postup míchání octové omáčky do rýže se na mnoho webech lišil tak jsem se rozhodl si to napsat sám (blog mi slouží zároveň jako sbírka mých vlastních poznámek).

 • Nejak se komentar nezobrazil, tak jeste jednou:

  Na poprvy :

  http://hewlo.sweb.cz/galerie/index.php?sfpg=c3VzaGkvKio5N2Q3MTFmY2FkNTZkZDhkNTE3NWI3NzNlNGI4Y2FmOA

  Vybornej navod, diky moc za nej. Nikdy predtim jsem to nevyrabel. Diky.

 • Děkuji moc za návod, zatím jsem se nesetkala s rýží na sushi, kde by byl návod česky a omáčku jsem v prvním svém sushi setu měla již připravenou, proto se mi velmi hodil tvůj návod na její výrobu. Akorát musím nacvičit balení 😀 😀

 • Nedá mi to a trochu zkritizuji.

  1. Nerovnoměrně silné rolky
  2. Moc silné rolky
  3. Vnitřek má tvořit pravidelný hranolek suroviny
  4. Moc dlouhá řasa dělá silný a špatně kousatelný obal

  Prostě typické první sushi :). Vytrvej a piluj to. Ještě tak 5x a bude to ok. Držim palce.

 • @Radek
  Ahoj Rádku, psal jsem že je to mé první sushi …

  nerozumím tvé poznámce „Moc dlouhá řasa dělá silný a špatně kousatelný obal“, nori překrývala původní vrstvu tak sotva z poloviny, kousat se to dalo naprosto bez problémů 🙂

 • Díky za návod! Sushi se mi podařilo a bylo výborné!

 • „Na poprve“ skvele! Dobra praca. Možno vás zaujme u nás populárna variácia maki sushi. https://www.youtube.com/watch?v=K1cNRSYcd-g

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: