Jak čistit nádobí od skvrn od čaje (Aktualizace 12.8.2022)

Mám zde další článek, který není zrovna typickým pro můj web. Tentokrát na téma domácnosti, konkrétně čištění nádobí od skvrn z černého čaje. 🙂

 

Pokud jste náruživější konzumenti čaje, zvláště silnějšího černého čaje, jistě jste se setkali se skvrnami od čaje, když ne v šálcích, tak alespoň v konvicích. Jejich odstraňování je poměrně náročnější procedura a bohužel někdy ani mechanické čištění nevyřeší vše.

 

Protože jsem se tímto tématem několikrát zabýval a nedávno jsem dělal dokonce pokusy, pokusím se sem sepsat výsledky svého bádání. Problém je totiž v tom, že na internetu jsou desítky různých rad jak čistit nádobí od čaje.

 

 

V mém případě jsem u rad omezen na možnost využití nějakého roztoku, protože mám i konvice a nechci řešit čištění hrnků jedním postupem a konvice druhým. Upřednostním něco, kde vytvořím nějakou chemickou směs, resp. roztok, který usazeniny od čaje rozpustí aby šly pak snadno umýt.

 

Domácí chemie

První řešení se mi zdá asi nejúčinnější a relativně nejjednodušší. Postačí vám kypřící prášek a ocet.

Do klasického hrnku (3-4 dl) nalijete dvojitý panák octa (4 cl) a polévkovou lžíci kypřícího prášku do pečiva (zhruba polovina sáčku).

Do hrnku nalijte ocet a do octa kypřící prášek. Kypřící prášek míchejte, jinak začne silně pěnit.

Tuto směs pak zalijte vroucí vodou až po okraj hrnku.

Směs nechte působit minimálně 1-2 hodiny, čím déle bude působit tím lépe, u silně znečištěných hrnků můžete nechat přes noc.

Poté hrnky normálně umyjte přípravkem na mytí nádobí. Mě se ještě osvědčilo po vypláchnutí hrnků nalít na dno cca 2-3 mm vrstvu jaru, tu opět zalít vařící vodou a opět nechat působit několik hodin.

Teprve poté hrnky umyju běžným saponátem a pošlu do oběhu 🙂

 

Tato směs je opravdu účinná a umyl jsem tak hrnky, které byly od čaje velmi tmavě hnědé, až téměř černé. Po použití výše uvedeného procesu je pak umytí takových hrnků radost, některé jsou opět čistě bílé.

 

 

Čistící tablety pro dentální protézy

V jednom článku jsem objevil zajímavý tip na použití tablet pro čistění dentálních protéz, či rovnátek, například Corega Tabs.

Zkusil jsem tedy zalít hrnek téměř vařící vodou (80°C) a na každý hrnek jsem použil jednu tabletu a několikrát zamíchal po rozpuštění tablety. Působit jsem nechal opět téměř 2 hodiny.

Funguje to, nicméně můj dojem je, že Corega Tabs jsou slabší, jejich účinnost je tak cca 70-80% oproti výše uvedené směsi octa a kypřícího prášku. Nicméně je to zajímavá alternativa a taky levnější. Protože jsem koupil balení 30 tablet, tak to nějakou dobu budu zkoušet a porovnávat, co je lepší.

 

Aktualizace 12.8.2022

Tak po čase experimentování jsem nakonec zjistil, že nejlepším je používání Corega tabs … co se týče dojmů, že jsou slabší, je to tím, že jsem nezalil hrnek až po vrch hrnku, případně až po významně delší době. Po delší době užívání jsem už vychytal jejich používání téměř k dokonalosti. Dokonce jsem už nemusel delší dobu čištění opakovat.

Postřehy a tipy z používání Corega tabs:

  • nebojte se zalít tablety rovnou vařící vodou.
  • hrnky zalijte zcela po okraj. po vyšumění tablety ještě lehce dolijte chybějící vodu. je nutné to udělat bezprostředně v čase cca 5 minut po prvním zalití hrnku, kdy je síla roztoku nejsilnější.
  • pro vyčištění hrnku mám v praxi ověřeno, že stačí cca 20-25 minut.
  • po uplynutí daného času hrnky opláchnu a umyju saponátem pro nádobí.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz