HP Compaq Mini-note 2133 s Windows 2000

Relativně nedávno jsem tu „opěvoval“ HP Compaq Mini-note 2133. Nakonec jsem si ho koupil a mám ho v současné době asi cca 14 dnů doma. Nejedná se o model který jsem chtěl, tento má horší displej 1024×768 (FU341EA) jinak se jedná parametrově o nejvybavenější model se SUSE Linux 10 Enterprise Desktop.

Bohužel však moje pracovní vytíženost mi nedovolila si s ním nějak moc hrát jak bych chtěl. Mým plánem je postupně si vyzkoušet operační systémy:

  • Windows 2000
  • Windows XP
  • Windows Vista

Pokud pak na to budu mít čas zkusím i Ubuntu Linux (SUSE Linux také nebyl špatný – menu měl velmi podobné Windows Vista).

 

 

Každopádně, když jsem hledal možnosti jak instalovat Windows přes USB flash disk. Našel jsem několik návodů ale vše ztroskotalo hlavně na tom že si všichni myslí, že budu používat Windows XP (většinou jde o skripty které nepočítají s tím že bych měl nižšší oprávnění). Po několika pokusech jsem se na to vykašlal a objednal si externí USB nechaniku LG GE20LU.

Instalace Windows 2000 z USB mechaniky proběhla naprosto v pohodě, už jen stačilo instalovat ovladače. Díky perfektní podpoře HP jsou všechny ovladače k zařízení k dispozici na stránkách na jednom místě – stačí pak jen vybrat k jakému systému ovladače potřebujete.

 

 

Největší obavy jsem měl z toho jak dopadne instalace ovladačů – kolik toho pojede nebo spíš nepojede. Oficiálně totiž HP u tohoto modelu podporuje jen Windows XP, Windows Vista a Linux. Windows XP má sice stejný model ovladačů jako Windows 2000, ale pokud by v HP chtěli tak je prostě do Windows 2000 nenainstaluju. Trošku jsem tedy počítal s tím, že budu muset instalovat ovladače do Windows XP a pak případně upravit a zkusit „nacpat“ do Windows 2000.

[singlepic id=32 w=320 h=240 float=]

Moje obavy však byly naprosto zbytečné a abych to zkratíl – jediné co ve Windows 2000 nefunguje je snímač otřesů pro pevný disk HP 3D DriveGuard a webkamera. Bezdrátová síťová karta funguje bez problémů, ale musí se nainstalovat Broadcom Wireless Utility, protože Windows 2000 neobsahuje nativní podporu pro bezdrátové sítě.

A jak to vše vypadá ve funkčním stavu? Stačí se kouknout na video restartu Windows 2000.

 

TESTY

Testy nebylo možné z časových důvodů provést. Zatím jsem měl čas jen na 3Dmark 2006 (v poslední verzi), kde notebook vypotil 70 bodů.

ENGLISH Summary: It works all but HP 3D DriveGuard and webcam are not supported in Windows 2000.

 

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.