Daniel Vávra: Proč nejsou Kingdom Come: Deliverance černoši? Ve středověkých Čechách žádní černoši nebyli. Tečka.

Asi jste slyšeli o úspěšné české hře Daniela Vávry, Kingdom Come: Deliverance. S jejím uveřejněním se svět ptal, proč ve hře nemáme černochy, nebo jiné rasy. Proč? Protože podle Dana, žádní černoši ve středověkých Čechách nebyli. Zdá se, že s nedávným objevem archeologů, se potvrdilo, že se Dan mýlí.

Asi jste slyšeli o úspěšné české hře Daniela Vávry, Kingdom Come: Deliverance. S jejím uveřejněním se svět ptal, proč ve hře nemáme černochy, nebo jiné rasy. Proč? Protože podle Dana, žádní černoši ve středověkých Čechách nebyli. Zdá se, že s nedávným objevem archeologů, se potvrdilo, že se Dan mýlí.

 

O co jde? Po uvolnění alfaverze hry Kingdom Come: Deliverance veřejnosti, se velké množství lidí ptalo mimo jiné na to, proč nejsou ve hře jiné rasy, než bílí lidé. Tedy nějací černoši, asiati, apod. Ve hře odehrávající ve středověku, v čechách, v nějaké vesničce … zní to absurdně, že, ale takový je dnešní svět. Bohužel, kromě otázek, došlo i na obvinění autorů hry na obviněni z rasismu.

Danova odpověď byla na tuto otázku jasná:

@a_man_in_black
would you please explain to me whats racist about telling the truth? There were no black people in medieval Bohemia. Period.
3:33 AM · Feb 23, 2015·Twitter for Windows Phone

česky

mohl bys mi prosím vysvětlit, co je rasistického na tom říkat pravdu? Ve středověkých Čechách nebyli žádní černoši. Tečka.

 

 

Asi by bylo lepší zvolit opatrnější odpověď, že výskyt černochů v Čechách v daném období ve středověku není zdokumentován. Upřímně, kdo by čekal přítomnost jakékoli jiné rasy, že. Vyjímkou byli  snad jen Mongolové,  kteří vpadli na Moravu v roce 1241.

Jediný další, občasný (zdokumentovaný) výskyt lidí exotického původu jsou občasné migrace Romů z Indie, nebo okolních zemí pár let před vpádem Mongolů v letech 1239, nebo 1240, a následně pak až v roce 1416.

Nicméně veřejnost překvapil nález při náhodných vykopávkách (po havárii vody) u obce Tetín začátkem roku 2021, kde mimo jiné našli archeologové kostru ženy, která je s velkou pravděpodobností černoška, nebo míšenka. To je snad první nález černocha ze středověku známý veřejnosti. Autoři nálezu mají v plánu provést rozbor DNA, který by měl upřesnit původ a více informací o nalezené ženě.

 

 

Tímto dochází k nepříjemné situaci pro Dana Vávru, která popírá jeho tvrzení o nepřítomnosti černochů ve středověku v Českých zemích. Uvidíme, jak se s tím vypořádá.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

2 komentáře: „Daniel Vávra: Proč nejsou Kingdom Come: Deliverance černoši? Ve středověkých Čechách žádní černoši nebyli. Tečka.

 • 11. 1. 2022 (16:38)
  Trvalý odkaz

  Nechapem, co komu je do toho, koho si dam do hry ? Moja hra, moja vec. Nepaci sa ti, nehraj to.
  Schvalujem odpoved Dana a komu sa to nepaci, posielam prostrednik.

  • 11. 1. 2022 (16:46)
   Trvalý odkaz

   no tak víš jak, v kontextu dnešní doby je to jaksi normálnější. oni nechápou, že nálezem jedné kostry černošky, tu nepobíhaly stovky černochů a třeba desítky asiatů 🙂
   vzhledem k tomu jaké jsou podmínky pro natáčení filmů v Hollywoodu, bych se divil, kdyby žádné otázky na toto téma nebyly 🙂

Komentáře nejsou povoleny.