Jak nastavit přístupová práva aneb „přístup zamítnut“

microsoft-windows-securityV minulém článku jste si mohli přečíst některé základní rady jak nastavit a zabezpečit váš počítač. Pokud budete pracovat s některými vašimi soubory, je možné, že po nové instalaci Windows budou nedostupné, přestože jste je před nedávnem sami vytvářeli a měnili. Je to způsobeno tím, že Windows se neorientují při přístupu k souboru podle názvu účtu (tzn., že se váš účet stále jmenuje např. Jirka), ale podle identifikačního čísla nazvaného SID, které je jedinečné na každý počítač. Nicméně problém se dá vyřešit velmi snadno, pokud jste ve vašem počítači vládcem – totiž jeho správcem – jednoduše převezmete vlastnictví, což je zvláštní funkce vyhrazená jen správcům. Pokud máte počítač v rodině a dělíte se o něj s více uživateli, jistě uvítáte jak přesně nastavit práva přístupu pouze vybraným uživatelům. Na závěr se můžete seznámit s detaily dědění oprávnění v rámci nadřazených složek uvnitř disku, nebo jak si zkontrolovat skutečná přístupová práva u jednotlivých uživatelů nad objektem (soubor nebo složka). 

S pomocí tohoto dokumentu se naučíte:

 • Jak převzít vlastnictví objektu
 • Přiřadit zvláštní oprávnění k objektu
 • Ovlivnit dědění práv z nadřazeného objektu
 • Kontrolovat skutečná práva nad objektem

Převzetí vlastnictví

Převzetí vlastnictví provedete klepnutím druhého tlačítka myši na objekt a vyberete Vlastnosti. V okně vlastností přejdete na kartu Zabezpečení a stisknete tlačítko Upřesnit.

Převzetí vlastnictví – dokončení

V okně Upřesnit nastavení zabezpečení vyberete kartu Vlastník, kde vyberete uživatele, který má převzít vlastnictví. Tímto uživatelem musí být správce počítače, tzn. kdokoli kdo má oprávnění správce. Potvrďte volbu Nahradit vlastníka v podřízených kontejnerech a objektech a zavřete všechna okna opětovným stisknutím OK.

Přiřazení práv k vybranému pevnému disku

Převzetí vlastnictví provedete klepnutím druhého tlačítka myši na pevný disk a vyberete Vlastnosti. V okně vlastností přejdete na kartu Zabezpečení a zkontrolujte si v seznamu uživatelů, včetně jejich případných práv. Pokud chcete některým uživatelům odebrat práva číst nebo zapisovat, zrušte jednotlivá oprávnění i pokud byste chtěli zrušit práva čtení (zamezit přístup k disku). Stiskněte tlačítko Použít a následně tlačítko Upřesnit.

Přiřazení práv k vybranému pevnému disku – dokončení

V okně Upřesnit nastavení zabezpečení vyberete kartu Oprávnění, kde zatrhněte volbu Nahradit položky oprávnění ve všech podřízených objektech… ** , a zavřete všechna okna opětovným stisknutím **OK.

Zdědění práv po nadřazeném objektu

Na vašem „speciálním“ pevném disku možná budete chtít mít více složek s různými oprávněními oproti společnému nastavení, které jste provedli před chvílí. Abyste zrušili, nebo opětovně zapnuli dědění práv (ve výchozím stavu je zapnuto), stačí vejít do Upřesnění nastavení zabezpečení a v kartě Oprávnění zrušit nebo zatrhnout volby ovlivňující dědění oprávnění.

Ověření skutečných práv

Pokud se oprávnění nechová podle vašich představ, můžete si výsledná oprávnění ověřit na kartě Skutečná oprávnění. Tato karta je dostupná v upřesnění nastavení zabezpečení.

Zabezpečení není všechno

Zabezpečení vašeho počítače začíná a končí na hesle. Je totiž fajn když máte kdejakou bezpečnostní vymoženost ale jako heslo vašeho účtu je jméno vaší manželky, dcery či psa. Takové heslo je jedním z prvních, které potencionální útočníci zkoušejí – a čím víc toho o vás ví tím snadnější to pro ně bude. Je proto vhodné abyste používali heslo o minimální délce 8 znaků a aby splňovalo kritéria bezpečného hesla. Tímto kritériem je například minimálně dvě číslice v hesle a jeden speciální znak (jakýkoli mimo abecedu, např. ±!@#$%^&* apod.).

12 Responses to “Jak nastavit přístupová práva aneb „přístup zamítnut“”


 • nastavení práv

  Zdravím,měl bych dotaz jak na účtu dítěte nastavit práva programu aby se dal spouštět bez zadání hesla správce.
  Díky Pavel

  • Michal Zobec

   @Pavel: to záleží na více okolnostech. univerzálním řešením bývá nastavení povolení práv zápisu do složky s aplikací pro daného uživatele s omezenými právy. většina aplikací chce jen do své složky zapisovat a proto požaduje práva správce zbytečně.

   problém může být ale komplexnější, je třeba vědět o jakou aplikaci jde a taky o jaký operační systém jde.

 • <!--texy-->mám možná trochu podivně znějící požadavek na nastavení oprávnění: chci pod W7 omezit oprávnění sám sobě!

  vysvětlím: mám složku (na síťovém disku, nebo i lokálně), ve které jsou důležitá data, na kterých pracuji. takových 99% práce je analýza dat, ale občas tam i úmyslně zapisuji. pro oněch 99% bych ale rád zabezpečení proti zápisu omylem, ale bez nutnosti si přepnout identitu.
  představoval bych si to například tak, že složku, kterou nyní používám jako disk T: bych si připojil ještě jako U: a tam bych měl jenom oprávnění na čtení, takže normálně bych pracoval na U: a teprve když bych chtěl něco měnit, tak bych na stejná data přistupoval jako na T:
  máte nápad?
  předem dík, Kuba

  • <!--texy-->@Kuba: takto to realizovat nejde, muselo by se jednat o dvě rozdílné složky a třeba se synchronizací obsahu. proti zápisu omylem, je vhodné se chránit pravidelným zálohováním (třeba každou hodinu), nebo aktivací VSS s použitím větší kapacity pro využití většího počtu záloh verzí souborů …

 • Zdravim,mam problem s tim prevzeti vlastnictvi.Nejdou mi prehravat filmy z externiho disku,ktere jsem sifroval pres secure folder.
  Ale musel jsem formatoval disk a preinstalovavat windows7,jeste pred formatovanim jsem to v secure folder odemknul,ale necekal jsem ze to nepujde po formatu.Zkousel jsem dat sdileni Everyone a uzivatele spravce a nepomohlo to.Ve sdileni je : ? Neznamy kontakt  – vlastnik ale vlastnik jsem byl porad ja i pred formatovanim,mam jenom jeden ucet.pujde to nejak zachranit?

  • a prevzeti vlastnictvi nemuzu nikde najit

  • @lada: změnu oprávnění ke složce musíte řešit v záložce Zabezpečení a nikoli v záložce Sdílení. Sdílení nemění práva k objektu jako takovému ale nastavuje práva pro přístup po síti. Doporučuji vám přečíst si důkladně oba články.

 • Dobry den

  Vymenil som nove Hdd a dal nan novu instalaciu Win 7. Teraz nechce mi zobrazit fotky. Dakujem

Leave a Reply