Windows 11: Rozbor a srovnání systémových požadavků Windows 11 a Windows 10

Od uvedení systémových požadavků Microsoftem pro Windows 11 občas kolují na internetu různé více, či méně důvěryhodné zákulisní informace o tom, jak Microsoft sleví ze svých požadavků. Taktéž je občas mezi uživateli zmatek, co vlastně Windows 11 budou požadovat a jaký to na ně bude mít dopad.

V tomto článku si tedy porovnáme systémové požadavky na Windows 10 a Windows 11 a rozebereme, co se změnilo a jaké to má dopady na uživatele.

 

Systémové požadavky

Porovnáme si systémové požadavky pro Windows 10 a Windows 11. Uvedl jsem pouze povinné, nebo klíčové parametry.

Systémové požadavky Windows 10

Procesor: 1 GHz, nebo rychlejší.
Operační paměť: 1 GB pro 32-bit platformu, nebo 2 GB pro 64-bit platformu.
Úložiště: 32 GB, nebo více.
Grafická karta: Kompatibilní s DirectX 9, nebo novější s ovladačem WDDM 1.0.
Displej: Displej s rozlišením 800×600.

Systémové požadavky Windows 11

Procesor: 1 GHz, nebo rychlejší se 2 nebo více jádry, 64-bitový procesor.
Operační paměť: 4 GB, nebo více.
Úložiště: 64 GB, nebo více.
Systémový firmware: UEFI s podporou Secure Boot.
TPM: Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0.
Grafická karta: Kompatibilní s DirectX 12, nebo novější s ovladačem WDDM 2.0.
Displej: Displej s rozlišením High definition (720p), s větší uhlopříčkou než 9” diagonálně.
Připojení k internetu a účet Microsoft: Windows 11 Home edition vyžadují připojení k internetu a účet Microsoft.

 

 

Zjištěné rozdíly

Procesor

Windows 11 budou prvním operačním systémem, vyžadujícím pouze 64-bit procesory. Nicméně to neznamená, že bude ukončena podpora 32-bit aplikací. Protože všechny dnešní procesory jsou x86-64 architektury, nativně podporují jak 32-bit tak 64-bit platformy. Z pohledu uživatelů se tedy nic nemění, jen se omezí kompatibilita s procesory na novější řady, jak Microsoft několikrát avizoval. Ukončení x86 verze Windows se tedy nekoná, jen pouze částečně na úrovni hardware. Alespoň dle možností stažení Preview verzí Windows 11 jak x86 tak x64 verze Windows.

Vzhledem k tak velkému tlaku na změnu podpory hardware ze strany Microsoftu, je to pro mne trošku matoucí, ale je možné, že to Microsoft provede později, že se zbaví čistě 32-bit (x86) verze Windows …

Operační paměť (RAM)

Minimální velikost operační paměti se zvedla z 1 GB na 4 GB RAM. To zní možná strašidelně, na druhou stranu, uživatel, který má 30 otevřených záložek v prohlížeči ví jak to je v praxi s použitelností u strojů se 4 GB RAM na „běžné prohlížení internetu“.

Úložiště

Nově Microsoft požaduje dvojnásobnou kapacitu, tedy 64 GB diskové úložiště. Vzhledem k mým zkušenostem s provozem Windows 10 na strojích s 32 GB diskem (SSD), je to jen dobře z dlouhodobého hlediska.

Systémový firmware (UEFI)

Zatím co v systémových požadavcích pro Windows 10 tato sekce neexistovala, ve Windows 11 je rovnou vyžadován UEFI včetně Secure Boot. Co to znamená? Windows 11 budou vyžadovat instalaci a běh v režimu UEFI se zapnutým Secure Bootem. To může být problém pro některé starší stroje. V podstatě snaha Microsoftu je, aby Windows 11 běžely jen na moderním PC s moderním hardware, tak jak si Microsoft představuje, tedy i bezpečně.

TPM

Opět, tato položka v systémových požadavcích pro Windows 10 tato sekce neexistovala. Požadavek na přítomnost TPM čipu na základní desce je nejkritizovanější bod v systémových požadavcích nových Windows. Vzhledem k předchozímu bodu je jasné proč to Microsoft chce. Přítomnost TPM čipu pomůže bezpečnosti a dokonce se již objevují i první non-corporate řešení využívající TPM, například anti-cheat systém pro online hry.

Poznámka: Někde občas někdo píše, že nepřítomnost TPM lze obejít. Ano, lze ji obejít, tak jako spoustu jiných věcí ve Windows, například skrze Group Policy. Toto je však feature, kterou si Microsoft bude hlídat a pokud zjistí, že hardware nevyhovuje požadavkům, přestane jej podporovat, tedy nabízet mu aktualizace.

Grafická karta

Jsou požadovány grafické karty podporující DirectX 12.

Displej

Jako minimální rozlišení je požadována obrazovka s rozlišením 1280 × 720 bodů.

Připojení k internetu a účet Microsoft

Pokud budete mít Home edici Windows, Microsoft bude požadovat založení účtu Microsoft. Zdá se, že bez připojení k internetu a přihlášení do účtu Microsoft nedokončíte instalaci, pokud váš systém bude Windows 11 Home. Osobně mi tento požadavek nevadí, ale umím si představit skupinu některých uživatelů, kteří kolem tohoto budou vyšilovat.

 

 

Shrnutí

Windows 11 co se týče požadavků na hardware jsou spíše evoluce, než revoluce. Revoluce se samozřejmě koná, protože Windows 11 budou jako první Windows podporovat čistě 64-bit procesory, včetně UEFI a Secure Boot, takže nutností bude instalace Windows v UEFI režimu (pokud budete instalovat ručně).

Hype kolem požadovaného TPM čipu, do jisté míry chápu, TPM čipy nejsou v nejlevnějších strojích. Na druhou stranu si myslím, že jakmile výrobci počítačů budou dodávat již jen stroje s předinstalovanými Windows 11, budou muset sami slevit (zlevnit), aby mohli prodat.

Více rozčilování bych očekával u požadavku na Microsoft account ve Windows 11 Home, a pokud jej nemáte, budete si jej muset zřídit. Docela mne zajímá jak to pak bude u této edice Windows s místními účty, zdá se, že tuto možnost Microsoft skryje a uživatelé budou muset mít Microsoft accout všude, pokud si nebudou chtít pořídit Windows 11 Pro.

Pro určité scénáře mi může připadnout mírně otravné požadovat připojení k internetu při reinstalaci Windows … nicméně já nejsem běžný uživatel. 🙂

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Jeden myslel na “Windows 11: Rozbor a srovnání systémových požadavků Windows 11 a Windows 10

Komentáře nejsou povoleny.