Windows 10 Mobile: Jaké aplikace používám ve svém mobilním telefonu (2016.11)

článku o zkušenostech s mým mobilním telefonem Nokia Lumia 950 XL, jsem sliboval, že se s vámi podělím o informace, jaké aplikace používám. V tomto článku tedy mám stručný seznam aplikací, které používám. U některých je jen krátký komentář, tam kde to má větší smysl jsem víc popsal důvod, nebo účel využití.

161202win10mobile01

Analog Clock Tile. Velmi zajímavá aplikace, která do nabídky Start umístí hodiny. Hodiny existují v různých typech vzhledu (face), takže si můžete vybrat co vám vyhovuje. Mě zaujal Text face, který
jsem si nainstaloval a mám jej především pro zlepšení angličtiny, čas ale více sleduji skrze zamykací obrazovku.

Audiotéka. Koupil jsem si pár audio knih, takže z pohodlnosti používám jejich klienta, když už ho mají i pro Windows 🙂

Authenticator. Autentikátor od Microsoftu. Zatím jej nepoužívám, ale mám jej připraven pro některé služby, které používám, například Microsoft Azure.

CG Transit. Aplikace pro hledání spojů. Původně jsem jej používal pouze pro MHD Brna, ale časem jsem si navykl hledat skrze něj všechny spoje. Oproti jiné aplikace se mi u CG Transitu líbí propracovanost: možnosti přidat průjezdní body, uložit vyhledávání do oblíbených, apod.

microsoft-windows-logo

Egg Timer Pro+. Poměrně užitečná a propracovaná aplikace pro vaření vajec. 🙂

Facebook & Messenger. Facebook a Messenger používám téměř denně, zejména Messenger pro psaní s přáteli.

Microsoft Office Mobile. Jedna z nejdůležitějších aplikací v telefonu, Poměrně důležitý balík aplikací. Nejdůležitější aplikací je samozřejmě aplikace pro poštu a kalendář, které používám už od dob Windows Mobile 2002, kdy jsem si pořídil svůj první smartphone.  Pro jednodušší dokumenty se základním formátováním se Microsoft Office Mobile dá použít.

Outlook Mail & Outlook Calen­dar. Nejdůležitější kombinace aplikací, používám poštu a kalendář na firemním Exchange Serveru. Poštu používám denně, včetně kalendáře.

Word & Excel. Občas pro otevření některých dokumentů, nebo tabulek si je otevřu v telefonu, bohužel i přes proklamovanou vylepšenou kompatibilitu jsem se setkal v praxi s tabulkami, které nezobrazily celý obsah, nebo jejich prohlížení nebylo domyšleno pro mobilní telefony.

OneNote. OneNote jsem používal a částečně ještě občas používám pro poznámky. V současné době jsem však začal používat přednostně aplikace JIRA a Confluence, protože drtivá většina mých poznámek se týkala práce. V OneNote ve Windows 10 Mobile jsem však jednou napsal ve vlaku cca 2 stránkový dokument (specifikaci požadavků na jednu aplikaci).

geoDefensegeoDefense Swarm. V telefonu jsem měl poměrně hodně her, ale protože už na ně nemám čas, nechal jsem si pro občasné zahnání dlouhé chvíle mou nejoblíbenější hru geoDefense. Jedná se o hru typu defence, kde máte za úkol bránit nějaké objekty. Hra je velmi intuitivní, návyková a její principy pochopí velmi rychle každý. Jako jedna z mála her tohoto typu mě bavila tak moc, že mne to motivovalo o občasnému opakování levelů abych dosáhl lepšího score. 🙂

Google. Zatím jediná aplikace od Google, kterou v mobilu používám. Obsahuje vyhledávač a vlastní prohlížeč (asi založený na Chrome).

Groove Music. Používám integrovaný přehrávač pro hudbu a sem tam pro přehrání nějakého filmu v mobilu.

Maps. Používám pro případnou navigaci po silnicích. Aplikace nahradila Nokia Maps.

Mapy.cz. Používám pro vyhledávání míst ve městě, občas i jako silniční navigaci. Nejužitečnější funkcí je hledání bankomatů v okolí.

OneDrive. Velmi intenzivně používám OneDrive jak pro upload všech fotek z telefonu, tak pro synchronizaci dat mezi různými zařízeními, nejčastěji pro účely přenosu dat mezi počítači, a/nebo telefonem.

Počasí. Užitečná aplikace, používám několikrát denně.

QR Scanner – Rapid Scan. Občas potřebuji načíst nějaké QR kódy, včetně vlastních. Tato čtečka se mi zatím jeví jako nejpoužitelnější.

Skype Preview. Skype pro Windows 10 Mobile. V nové verzi, která je konečně srovnatelnou se Skype pro počítače.

SMS Jízdenka. Šikovná aplikace pro sms jízdenky.

 

 

šotoris. Místní Brněnská specialita. Aplikace ukazuje polohu všech vozidel DPMB. Když stojíte na zastávce, můžete si ověřit zda má daný spoj zpoždění. Aplikace má smysl jen pro obyvatele Brna.

Spotify. Mobilní verze aplikace Spotify.

Stopwatch Pro+. Vícefunkční univerzální stopky, nebo odpočet pro Windows 10 Mobile.

Swarm. Klient pro FourSquare. Užitečné pro hodnocení restaurací a jiných podniků a míst.

161127win10mobile01

Truecaller. Co mi chybělo a považuji za dost užitečnou funkci, je filtrace příchozích hovorů s pomocí aplikace TrueCaller. Windows 10 Mobile mají sice integrovaný filtr hovorů, ale ten funguje pasivně. Tedy až po nějaké zkušenosti s někým si ho přidáte do seznamu blokovaných čísel. To však dotyčnému nebrání v tom, aby vám zavolal z jiného čísla. Navíc pokud máte příchozí hovor z neznámého čísla, netušíte kdo vám volá a jak moc urgentní je přijmout jej (jestli se třeba nejedná o ztrátu času). TrueCaller používá vlastní databázi čísel, kterou vytváří komunita uživatelů. Pokud vám tedy někdo volá, načtou se informace o čísle, z jaké země dotyčné číslo je (běžně nepřijímám hovory z Indie, nebo Japonska) a pokud je číslo známé, načte se vám i označení čísla. Jako krásný příklad je první obrázek v této aktualizaci (Otravné číslo), když jsem uviděl tuto popisku, ani jsem se neobtěžoval hovor přijmout 🙂 Důležité je také vědět, že se jedná o mezinárodní aplikaci s mezinárodní databází. V mém případě se mi to osvědčilo, protože mi párkrát zkoušeli volat z nějaké mezinárodní firmy poskytující služby na akciovém trhu. Přestože jsem jim několikrát říkal ať mi nevolají, že nemám zájem, začali mi volat znova jiní operátoři téže firmy, takže až důsledná filtrace hovorů z podezřelých států tomu učinila přítrž.

Vector Watch. Aplikace pro synchronizaci dat a ovládání hodinek Vector Watch.

 

 

Aktualizace 2.5.2021

Systému Windows 10 Mobile skončila v roce 2019 podpora.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.