Zkušenosti s předplatným Microsoft Technet Subscription a Microsoft Developer Network (MSDN) Subscription

Každý správce často řeší problém, jak se naučit nový produkt, prakticky si jej vyzkoušet a mít přitom pokryty legálně všechny licence. Totéž ještě v horším vydání musí řešit například programátoři, kteří si potřebují ověřit svoje produkty na všech současných a případně i budoucích operačních systémech v kombinaci s nejpoužívanějším softwarovým vybavením v dané oblasti. Jednou z možností pro velké firmy je jistě využití multilicenčních smluv, ale při pokrytí všech potřebných licencí vzniká problém s vysokými náklady. Navíc pro malé, třeba i začínající firmy, nebo pro jednotlivce jsou multilicenční smlouvy buď neefektivní, nebo nedosažitelné. Pro tuto potřebu jednotlivců i skupin existuje řešení ve formě předplatného od společnosti Microsoft. Pro IT odborníky je vhodné řešení Microsoft Technet Subscription, pro programátory je vhodnější Microsoft Developer Network Subscription.

Účelem tohoto článku není pomoci uživatelům ve spletité licenční politice společnosti Microsoft. Jeho cílem je seznámit čtenáře se zajímavými možnostmi nabytí licencí a seznámit jej s určitými detaily této problematiky včetně porovnání jejich výhodnosti či užitečnosti. V článku se také dozvíte o praktických zkušenostech autora s jednou z forem licencování, nabízenou Microsoftem, kterou není možné si běžně jakkoli „vyzkoušet“. Pokud nabudete pocitu, že popisovaná služba je pro vás jako stvořená, obraťte se na licenčního specialistu, který vám pomůže vybrat si podle vašich představ.

 

Inicializační balíček Microsoft Technet Subscription. Pořadač na média je plný a zbytek médií je v sáčku vedle něj.

 

Licenční podmínky a další detaily

Název Microsoft Technet Subscription/MSDN Subscription působí mylným dojmem, že pokud si nepředplatíte další období, ztrácíte nárok k užívání předplaceného softwaru. Pravda je však taková, že předplatným si kromě užívacího práva zajistíte zejména nárok na jakýkoli software, který během té doby Microsoft vydá. Pokud si do konce aktivního předplatného nezaplatíte prodloužení, nadále můžete software používat, ale nemáte už nárok na nové produkty. Cena prodloužení bývá o 10–20 % nižší, v případě Technetu je nejvýhodnější dvouleté předplatné nebo jeho prodloužení. Pokud nezaplatíte prodloužení předplatného včas, musíte opět uhradit předplatné v plné výši. Součástí předplatného je bohatá dokumentace ke všem technologiím společnosti Microsoft. Licencovaný software sice nesmíte zpřístupnit cizím stranám, ale pokud je to pro testování nezbytné, lze jej zpřístupnit veřejně, po omezenou dobu a za podmínky, že nebude generovat zisk. Používání produktů není nijak časově nebo početně omezené, při dodržení licenčních podmínek tedy můžete využívat stovky licencí.

 

Praktické zkušenosti

Kromě teoretických informací bych vás také rád seznámil s praktickými zkušenostmi s Microsoft Technet Plus Subscription.

Toto předplatné jsem si pořídil kvůli novým produktům, které v současné době Microsoft plánoval vydat (konkrétně mi šlo o Windows Vista a Microsoft Office 2007). Dalším z důvodů jeho pořízení bylo pokrytí licencí při provozu virtuálních testovacích prostředí pro účely ověřování nových postupů, produktů a případné řešení technické podpory (pro potřeby simulace zákazníkovy situace).

Pro moje potřeby jako jednotlivce bych potřeboval následující software: Windows 2000 Professional, Windows XP Professional, Windows Vista (po vydání), Windows Small Business Server 2003 Premium Edition. Tento software bych mohl pořizovat s myšlenkou, že si mohu dovolit pouze jednu licenci na jeden produkt. V mém případě bych navíc mohl pořídit pouze krabicový software, který je jediný možný pro provoz ve virtualizačním prostředí (pokud bychom vynechali rizika spojená s provozem OEM aplikací a svázanost s HW). Celkové náklady by se vyšplhaly na částku více než 60 000 Kč bez DPH. Částka 13 000 Kč je tedy za těchto podmínek více než přijatelná.

 

Výchozí stránka předplatného Microsoft Technet.

 

Formulář v krabici

Po objednání předplatného Microsoft Technet (konkrétně u společnosti DAQUAS) a následném zaplacení faktury, jsem za několik dní obdržel poštou krabici. Krabice kupodivu neobsahovala ani jedno jediné médium, zato v ní byl objednávkový formulář s aktivačním číslem, vytištěnou licenční smlouvou v angličtině a reklamní letáček doporučující variantu Technetu s DVD médii.

Během aktivace jsem si vybral skupinu jazyků produktů označenou jako „European Languages“, která má nejširší nabídku jazyků (celkem jich je 25, včetně Ruštiny).

Po aktivaci mi přišel e-mail s potvrzením o provedení aktivace. Při vstupu na web Microsoft Technet již jen stačilo sloučit můj Passport/Live účet s účtem Technetu. Od této chvíle jsem měl plně k dispozici veškerý software v rámci Microsoft Technet v elektronické formě.

Po deseti dnech mi přišel první (tzv. inicializační) balík, který obsahoval kromě spousty neužitečných letáčků a příruček to podstatné – DVD média. Balík obsahoval celkem 35 ks DVD, která byla rozdělena do šesti kategorií (Monthly Issues, Downloads, Utilities, Service Packs, Extras, Beta Evaluations). Balík obsahoval různé nástroje a aktualizace zabezpečení v různých jazycích. Ze zkušebních verzí produktů jsem obdržel poslední verze Windows Vista, Windows Server „codename Longhorn“ a Exchange Server 2007. Pokud byste hledali instalační média klientských nebo serverových Windows, případně další software, hledali byste marně – je k dispozici pouze v elektronické podobě. Na jednu stranu to chápu, pokud bych měl dostat jen třeba takový Windows Small Business Server 2003 ve všech jazykových mutacích a totéž s produkty Microsoft Office, dostal bych několik stovek médií. Ale třeba instalační média Windows XP a Office v angličtině a „místním jazyce“ adresáta by Microsoft přibalit mohl.

Samotný proces stahování obrazů instalačních médií probíhá v Microsoft File Transfer Manageru, podobně jako v Microsoft Connect. Bohužel podstatným nedostatkem tohoto manažeru (nebo v konektivitě serverů Microsoft Technet a Connect?) je problém s nízkou rychlostí stahování, která málokdy překročí 100 kB/s. Takže zatímco veřejně publikovaný systém Microsoft Windows Vista (2,6 GB) stahuji něco přes hodinu, obyčejnou instalačku Windows XP Professional (520MB) stahuji někdy téměř dvě hodiny.

 

Stránka pro stažení softwaru s informacemi o novinkách. Na obrázku je zrovna vidět pravděpodobně poslední build Windows Vista RC2. Oproti veřejnosti si mohou majitelé Technetu vždy dopřát „něčeho navíc“, zde například spanělských Windows Vista.

 

Co všechno jsem dostal

Kromě balíčků s aktuálními verzemi Service Pack a Hotfix, máte samozřejmě přístup k poměrně širokému sortimentu produktů od Microsoftu. Pokud bych to shrnul, dostanete za svoje peníze licence k aktuálním a budoucím hlavním verzím produktů Microsoftu. To znamená, že máte licenci z operačních systémů na produkty Microsoft Windows XP a Windows Server 2003, dále všem serverovým produktům (Biztalk Server, Exchange Server, Identity Integration Server, ISA Server, SQL Server apod.), produktům z řady Office (včetně SharePoint Portal Server nebo Business Scorecard Manager 2005) a také produktům divize Microsoft Dynamics (Axapta, Great Plains, Navision, Small Business Acounting).

Osobně mě zklamala spíše nabídka operačních systémů, kde jsem očekával alespoň Windows 2000 a také jsem se zbytečně těšil na přístup k MUI pro Windows XP Professional. Zato mě překvapilo MUI pro Windows Server 2003, o kterém jsem ani nevěděl, že existuje a přístup k Windows XP Tablet PC Edition 2005.

Přístup k verzím produktů a jejich jazykových mutací je celkem ošemetný, záleží asi na tom kdy si předplatné pořídíte. „Nestihl“ jsem totiž české verze Windows Server 2003, v češtině mám až druhé vydání Windows Server 2003 R2 (včetně SBS). Operační systémy jsou vždy nabízeny v GOLD/RTM verzi a v poslední verzi Service Pack.

 

Microsoft Technet Subscription

Produkt Microsoft Technet Subscription je ideální pro IT odborníky, kteří potřebují testovat produkty a řešení společnosti Microsoft a ověřit si svoje znalosti praktickými zkušenostmi v testovacím prostředí s plnými produkty. Sortiment produktů je sice omezen na aktuální a případně budoucí verze daných produktů, ale takové podmínky většině IT odborníků vyhovují. Kromě klasické verze Microsoft Technet Plus Subscription, je nově nabízen Microsoft Technet Direct Subscription, který existuje jako výhradně elektronická forma Technetu bez zasílaných médií se samozřejmě mnohem nižší cenou.

Klady:    rozumná cena, velký počet jazykových mutací licencovaného software, časově neomezená licence, neomezený počet kopií na licencovaného uživatele.
Zápory:    omezenější nabídka softwaru.
Hodnocení:    Technet nabízí IT odborníkům cenově velice výhodné řešení, jak si ověřit svoje teoretické znalosti v praxi na vlastním softwaru za dostupnou cenu.

 

Microsoft Developer Network (MSDN) Subscription

MSDN je především určeno programátorům, což je určeno nabídkou, kdy téměř každá verze nabízí kombinaci MSDN s vývojovými nástroji Microsoft Visual Studio 2005 v různých verzích. Čím vyšší verzi MSDN si předplatíte, tím vyšší verzi Visual Studia 2005 spolu s MSDN dostanete. Od verze MSDN Premium, již máte licenci na většinu produktů Microsoftu spolu s Visual Studiem 2005 Professional. Zajímavou volbou pro pracovníky technické podpory je MSDN Operating Systems

Klady:    časově neomezená licence, neomezený počet kopií na licencovaného uživatele, široká nabídka softwaru, u některých verzí velký počet jazykových mutací licencovaného software.
Zápory:    vyšší pořizovací cena.
Hodnocení:    MSDN je výhodné pro programátory díky široké nabídce vývojových nástrojů a dokumentace, včetně možnosti ověřit si svůj produkt prakticky v libovolném operačním prostředí.

 

Názor autora

Mám za to, že pro každého IT odborníka, který to myslí se svou prací alespoň trochu vážně, je Technet Subscription tou správnou volbou. Pro programátory je zvláště v případě skutečné potřeby testovat svoje produkty na více platformách a operačních systémech MSDN Subscription jedinou schůdnou cestou. Počáteční vklad je v obou případech vysoký, ale vyrovná ji (v případě že neprodloužíte předplatné) takřka časově neomezená licence na stávající produkty, bez nároku na upgrade.

 

Na popředí je okno Microsoft File Transfer Manageru, který bohužel představuje jedinou cestu, jak si software stáhnout přes Technet. Tento manager jistě znají uživatelé Microsoft Connect. Bohužel oproti běžným rychlostem, na něž jsem u Microsoftu zvyklý, pravděpodobně nejsou servery Technetu připojeny do sítě Akamai. Proto stahování DVD je utrpením, které si snad uživatelé Microsoft Technetu nezaslouží.

 

Orientační ceny

Technet Plus, jeden uživatel, předplatné na jeden rok 13 060 Kč

Technet Plus, jeden uživatel, prodloužení na jeden rok 10 790 Kč

MSDN Operating System, jeden uživatel, předplatné jeden rok 22 950 Kč

Visual Studio 2005 Professional s MSDN Professional 36 830 Kč

Visual Studio 2005 Professional s MSDN Premium 75 750 Kč

Visual Studio 2005 Team Suite s MSDN Premium 306 510 Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH a jsou pouze orientační. Ceny jsou závislé na kurzu USD.

 

Distributor

DAQUAS s.r.o.
Anny Letenské 7
120 00 Praha 2
www.daquas.cz

 

Odkazy

Přehled MSDN

Microsoft Technet Subscription, často kladené dotazy

MSDN Subscription, často kladené dotazy

Užívací právo

Informace o MSDN Subscription

Srovnávací tabulka MSDN a Technetu

Microsoft Connect

 

Revize dokumentu: r01a06

Právní ustanovení
Tento dokument je vlastnictvím autora Michala Zobce a/nebo jeho vydavatele a podléhají zvláštním ustanovením. Tento dokument není dovoleno jakkoli reprodukovat (písemně, ústně, obrazem nebo jinak) bez výslovného svolení autora a/nebo vydavatele.

Uveřejnění: Thomas Taylor Media, Upgrade IT!, 2006.
www.upgradeit.cz
www.tt.cz

© 2006 michal zobec. Všechna práva vyhrazena.

2 Responses to “Zkušenosti s předplatným Microsoft Technet Subscription a Microsoft Developer Network (MSDN) Subscription”


  • jak mam stahnout windows vista v české verzi?

  • a odkud? z technet downloads? pokud máš předplatné Technet Subscription, tak si skočíš na stránky Microsft Technet (http://technet.microsoft.com/en-us/), klepneš si vpravo na „TechNet Plus Downloads and Product Keys“ (za předpokladu že už máš všechno zaregistrováno a propojeno s tvým Windows Live ID) a přihlásíš se na svůj účet Windows Live ID. když jsi ve svém účtu „TechNet Subscriber Downloads“, tak se vlevo postupně proklikáš k Windows Vista:

    Operating Systems – Windows Vista – Czech – Windows Vista (x86) – DVD (Czech).

    Uvnitř nabídky Windows Vista (x86) – DVD (Czech) jsou dvě tlačítka – „Obtain Product Key“ a „Download Now“. V Obtain Product Key je formulář pro požádání produktového klíče. Stažení proběhne tlačítkem Download Now, kdy musíš povolit instalaci ActiveX kompnenty s „File Transfer Manager“. stahování probíhá jen přes tento manažer od microsoftu (podobně jako v Microsoft Connect).

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: