Základní problematika licence otevřeného software GNU/GPL

Přestože se věnuji docela intenzivně licencování a to včetně open-source software, moc jsem toho o něm na svém blogu nenapsal. Narazil jsem však na docela zajímavý článeček řešící vůbec základní problém GNU/GPL licencovaného software…

Přestože se věnuji docela intenzivně licencování a to včetně open-source software, moc jsem toho o něm na svém blogu nenapsal. Narazil jsem však na docela zajímavý článeček řešící vůbec základní problém GNU/GPL licencovaného software:

  • je možné používat jej ke komerčním účelům?
  • a pokud ano tak jak?

 

Pokud používám API GNU GPL systému – typicky moduly CMS (wordpress, drupal, joomla atd.) tak tyto moduly dědí licenci. Tzn, že mnou publikovaný modul musí být šířen pod GPL licencí. Spousta lidí si myslí, že to znamená, že musí svůj produkt dávat zadarmo.
– Nemusí Já jako autor GPL modulu můžu přidat různé podmínky – nejčastěji je to vidět na šablonách (link v patičce). Můžu si i nastavit cenu a zakázat další šíření mého výrobku. Jediná povinnost, je že pokud někomu prodám, daruji, či veřejně vystavím aplikaci, tak mu musím vydat i zdrojové kódy (stačí na požádání). Což většinou není problém – většinou je to v nezakódovaném phpku takže to stejně děláte.

 

Více informací si můžete přečíst v článku odkazovaném níže.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting