Windows 10: Mohu provést downgrade na Windows 7? Časté dotazy a odpovědi (FAQ) (aktualizováno 12.12.2017)

Koupili jste počítač s Windows 10 a kvůli problémům byste se chtěli vrátit na Windows 7? Jenže to bude třeba koupit licenci pro Windows 7, nebo ne?

Na diskuzích čtu občas úsměvné informace o tom jak řešit downgrade Microsoft Windows, zvláště když je v módě nadávat na Windows 8.1 a Windows 10 a někteří uživatelé tvrdošíjně chtějí užívat Windows 7. Oproti starým systémům se pravidla mírně změnila, proto je vhodné si osvěžit jaké máte možnosti když máte Windows 10.

 

K čemu je downgrade a co vám nabízí?

Downgrade je legální možnost přejít na predchozí verzi operačního systému, nebo software v případě neřešitelných problémů při provozu starého software, nebo jiných otázkách kompatibility.

Downgrade není trvalým přechodem na předchozí OS, ale možnost dočasně řešit nekompatibilitu vašeho SW s novým OS. Tzn. že za rok po provedení downgrade, můžete klidně přejít zpět na původní OS, který jste původně od výrobce PC dostali.

 

 

Mám nárok na downgrade?

Downgrade je užívací právo, které je poskytováno vždy pro edice Windows Pro (Windows Professional) distribuovaných OEM licenčním kanálem, tedy obvykle především s novými zařízeními. Pokud si tedy pořídíte počítač se správnou edicí Windows a nečekaně zjistíte nějaký zásadní problém s kompatibilitou s aplikací, která ve starších Windows bez problémů funguje, downgrade můžete provést zdarma.

Nárok na starší verzi Microsoft Windows vám vzniká u Windows 10 v případě, že máte OEM edici Microsoft Windows 10 Pro OEM. OEM Windows, jsou Windows, které vám dodal výrobce počítače, nebo notebooku rovnou se zařízením při nákupu. Pokud jste tedy koupili počítač, notebook, či tablet s Windows, máte tedy OEM Windows.

Nárok na downgrade mají také automaticky všichni zákazníci, využívající multilicenční smlouvy společnosti Microsoft se zakoupeným Software Assurance pro Windows.

 

OK mám nárok na downgrade, co to vlastně znamená?

Pokud máte nárok na downgrade, znamená to že můžete místo Windows 10 používat starší systémy. Ve Windows 10 je nárok na downgrade na následující systémy:

  • Windows 8.1 Pro,
  • Windows 7 Professional.

 

Jak mohu downgrade provést? Kde získám instalační média?

Připomínám však fakt, že to, že máte na něco nárok, neznamená, že instalační média dostanete automaticky od výrobce. Na instalační média totiž nemáte žádný zákonný nárok, výrobce nemá povinnost vám je dodat a pokud, může vám dodání médií zpoplatnit.

Nicméně, pokud si koupíte nějaký firemní počítač s OEM licencí Windows 10 Pro, bývá u některých výrobců, například HP (Hewlett-Packard) zvykem, že některé modely mají automaticky předinstalovány Windows 7 Professional a v krabici s počítačem máte k dispozici recovery média s oběma systémy.

Pokud tuto možnost nechcete využít, můžete si instalační média sehnat sami. Váš nárok na downgrade totiž znamená, že můžete použít libovolná instalační média s libovolným produktovým klíčem. Jen při aktivaci, budete muset provést aktivaci po telefonu a budete muset vysvětlit podpoře, že provádíte downgrade z Windows 10. Během hovoru bude třeba mít k dispozici doklady o nákupu.

 

 

Aktualizace 12.12.2017

Na základě zpětné vazby od čtenářů článku na twitteru, doplňuji jak to je s právem na downgrade.

Obvyklá poučka z posledních více než deset let je, že automatické právo na downgrade je o jednu verzi produktu níže. Logicky tedy z Windows 10 Professional máme nárok na Windows 8.1 Pro. Jenže toto právo definuje Microsoft a definuje jej v licenční smlouvě. A protože Microsoft nechce naštvat svoje zákazníky, tak raději do licenčních podmínek uvedl, že pokud jste obdrželi od výrobce zařízení licenci pro Windows Professional, můžete používat verzi Windows 8.1 Pro, nebo Windows 7 Professional.

Abych odstranil pochybnosti, uvádím zdroje svého tvrzení, licenční smlouvu pro Windows 10 česky a anglicky a také dokument popisující totéž:

Pro usnadnění uvádím klíčový odstavec č. 7 smlouvy, obsahující následující text:

7. Práva na přechod na starší verzi. Pokud jste získali zařízení od výrobce nebo instalátora s předinstalovanou verzí systému Windows Professional, můžete používat verzi Windows 8.1 Pro, nebo Windows 7 Professional, ale pouze po dobu, po kterou společnost Microsoft pro takovou dřívější verzi poskytuje podporu, dle popisu na adrese (aka.ms/window­slifecycle). Tato smlouva se vztahuje na užívání předchozích verzí. Pokud předchozí verze zahrnuje různé součásti, vztahují se na jejich používání veškeré podmínky pro tyto součásti zahrnuté ve smlouvě dodávané s předchozí verzí. Výrobce, instalátor ani společnost Microsoft vám nejsou povinni předchozí verze poskytnout. Předchozí verzi si musíte opatřit zvlášť a může se na ni vztahovat poplatek. Dřívější verzi můžete kdykoli nahradit verzí softwaru, kterou jste původně získali.

 

 

Odkazy

 

Poznámka: Tento článek není 100% licenční příručka, před využitím některých rad v praxi vám doporučuji se poradit s některým z licenčních specialistů – například mne 😉

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Jeden myslel na “Windows 10: Mohu provést downgrade na Windows 7? Časté dotazy a odpovědi (FAQ) (aktualizováno 12.12.2017)

Komentáře nejsou povoleny.