Virtualizace pro náročné – recenze VMware GSX Server 3.1 (z roku 2005)

VMware GSX Server 3.1 nenabízí jen vyšší výkon, ale i spoustu dalších zajímavých možností o kterých si nyní přečtete v této recenzi.

###Instalace a ovládání

Instalace probíhá běžným způsobem jako u všech ostatních produktů VMware. Pokud budete chtít provozovat vzdálenou správu přes http klient (webový prohlížeč), je třeba mít ve Windows nainstalovanou a aktivní službu Microsoft Internet Information Server (dále jen IIS) nebo v Linuxu Apache. Instalace nepožaduje restart (pokud nevyberete během instalace zakázání funkce Autoplay). Je ale zajímavé, že odebrání „vnucuje“ restart bez rozdílu způsobu instalace, ale to jsou jen takové detaily. Mezi podporovanými systémy jsou Windows 2000 serverové edice, Windows Server 2003 a řada distribucí Linuxu. S překvapením jsem však zjistil, že instalace bez problémů proběhla i na Windows XP Professional (ve Windows 2000 to nejde).
Ovládání se v porovnání s VMware Workstation principielně nezměnilo, jen nyní nespouštíme aplikaci ručně, ale zavádí se už sama během spouštění systému jako služba. S prostředím VMware se pracuje vlastně pouze pomocí konzole, která se napojí na běhový stroj. Podle popsaného principu výše je vidět že budeme potřebovat nějaký nástroj pro vzdálenou správu. Výrobce nám nabízí dvě možnosti. Je možné použít klienta VMware Virtual Machine Console (dále jen jako VMC) nebo http klienta (internetový prohlížeč). Pro vzdálenou správu je možné využít vlastního klienta nebo http klienta (webový prohlížeč). Pro vytváření, konfiguraci a především monitoring slouží správa pomocí http klienta. Pro práci ve virtuálním stroji s operačním systémem slouží klient VMC.
Pro práci s GSX serverem je třeba kombinovat oba způsoby a není možné bohužel používat jen jeden prostředek pro správu. VMware Virtual Machine Console vypadá prakticky stejně jako prostředí VMware Workstation. Práce s GSX serverem pomocí internetového prohlížeče přinese zajímavější možnosti. Během práce s GSX serverem přes prohlížeč máte úplné a přehledné podání informací o počtu virtuálních strojů jejich běhu, případně událostí o běhu a zátěži serveru a využití operační paměti. Připojování přes prohlížeč probíhá na portu 8222 (normální komunikace). Pokud existuje zabezpečené spojení SSL na portu 8333, jste tam ihned přesměrováni. Tvar adresy je HTTP://:8222/ nebo HTTPS://:8333/ . Porty jsou pevně definovány a nelze je změnit.

 
Přehled událostí virtuálního stroje. Není vysloveně detailní, ale informace pro rozbor problémů stačí. Na pozadí je vidět skrytý status monitor.


Klady oproti Microsoft Virtual Server 2005 (dále jen VS2005) jsou v přehlednějším monitoringu, GSX Server nabízí kromě zátěže procesoru (jako VS2005), také využití operační paměti. Navíc je vše přehledně detailně rozdělenou mezi virtuální stroje a samotný mateřský systém (hostitele). Tímto prostředím je možné jedním pohledem a z jednoho místa získat kompletní přehled o využití serveru.
Výhodou je také nezávislost na platformě, která je vykoupena nutností používat pro práci s hostujícím systémem klienta VMC. Velmi se mi líbí možnost stáhnout a nainstalovat tohoto klienta v prohlížeči z hostitelského počítače. Podporovány jsou všechny obvyklé prohlížeče, jmenovitě: Microsoft Internet Explorer 5.5, Netscape Navigator 7, Mozzila 1.0. Navíc jsem zkoušel Mozzilu Firefox 0.9.3 a Operu 7.54. Opera ale nepracuje tak jak by měla, nezobrazí se ani okno s dialogem pro zadání přihlašovacích informací. Z internetového prohlížeče můžete vybrat a spustit příslušný virtuální stroj, spustit klienta VMC a napojit se na něj. Pokud používáte jiný prohlížeč než MSIE, musíte v něm vytvořit asociaci MIME pro automatické načtení konfiguračního souboru.
Nevýhodou je naopak „nekonzistentní“ ovládání s nutností kombinovat oba způsoby práce. VS2005 se především zaměřuje na práci přes Internet Explorer a není třeba vůbec používat klienta pro vzdálenou správu. Na druhou stranu, uživatele mající Linux nebo preferující SW od této komunity jak známo Microsoft (prozatím) podporovat nebude.

###Využití a migrace

Kromě klasického nasazení se staršími operačními systémy z důvodu kompatibility jsem se setkal se zajímavými příklady využití při řešení problémů se starým HW. V případě, že vám odchází starší server, ale nechcete kupovat nový HW a případně i další licence na SW, nainstalujete do přiměřeně výkonného serveru VMware GSX server a můžete využít přebytek výkonu stávajícího serveru.

 
Pro práci s HW se mi zdá příjemnější http klient než klient VMC. Na základním přehledu je zde více informací než v klientovi VMC.

###Nejdůležitější je výkon

Samozřejmě další věcí, kterou bych očekával oproti desktopové variantě Vmware, je vyšší výkon. Samotná práce se systémem nasvědčovala, že tomu tak je. Dokumentace je velmi podrobná, tak jako obvykle. Dokumentace je složena ze 4 příruček: Virtual Machine Guide (362 stran), Administration Guide (236 stran), VMware Scripting API (130 stran), Guest Operating System – Installation Guide (146 stran). Dokumenty jsou v PDF formátu a jsou navzájem provázány, takže je fajn je číst a přecházet mezi různými příručkami podle odkazů v dokumentaci. Pokud si připlatíte k licenci 50USD dostanete tyto příručky v tištěné podobě a instalační CD.


Poměrně podrobný status monitor. Dole v okně je vidět rozvinutá nabídka u vybraného virtuálního stroje a informace o využití prostředků HW.

###Hodnocení

VMware GSX Server je logickým pokračováním své nižší varianty pro osobní využití. Pokud máte výkonný server a chcete více využít jeho výkonu toto je velice vhodný prostředek jak toho dosáhnout.

Klady: velký výkon, zaměnitelnost strojů mezi GSX Serverem a Workstation, PXE boot a další viz. text.
Zápory: chyba v dokumentaci, nutnost instalovat klienta pro vzdálenou správu, chybí možnost škálování výkonu jednotlivých strojů.
Hodnocení: flexibilní a výkonný virtuální stroj se širokou škálou podporovaných operačních systémů.

**Výrobce**
VMware, Inc.
www.vmware.com

Cena
Od 83.188,- Kč bez DPH pro 2 CPU systém (v ceně je podpora na jeden rok, pondělí-čtvrtek, 6-18h).

HW požadavky pro hostitele
733MHz nebo rychlejší x86 procesor,
512MB (až 64GB)
16bit grafický adaptér
130MB pro Windows systémy, 20MB pro Linux systémy
1GB doporučen pro každý virtuální stroj

HW požadavky pro klienta vzdálené správy
266MHz nebo rychlejší x86 procesor,
64MB (až 64GB)
16bit grafický adaptér
20MB pro Windows systémy, 10MB pro Linux systémy

Použitý HW pro hostitele
Intel Celeron 2,5GHz
1GB RAM
40GB HDD
3COM 10/100kbps
ATI RADEON 7000 VE 32MB

###Odkazy

„Stránky produktu“:http://www.vmware.com/products/server/gsx_features.html
„Reference“:http://www.vmware.com/customers/
„Zkušební verze (vyžaduje registraci)“:http://www.vmware.com/download/index.html#eval

Revize dokumentu: r01a05
(c) 2005 michal zobec. Všechna práva vyhrazena.

0 Responses to “Virtualizace pro náročné – recenze VMware GSX Server 3.1 (z roku 2005)”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: