Jak změnit výchozí operační systém ve spouštěcí nabídce Windows Vista, Windows 7/8/10

microsoft-windows-logoPokud budete mít více operačních systémů Windows v jednom počítači – například Windows Server 2008 a Windows 7, může se stát, že budete chtít změnit výchozí spouštěný systém. Původní nabídka dostupná v starších systémech z nových Windows však zmizel. Jak tedy na to?

Continue reading ‘Jak změnit výchozí operační systém ve spouštěcí nabídce Windows Vista, Windows 7/8/10’

Známé identifikátory SID (security identifiers) v systémech Windows

microsoft-windows-logoSystémy Windows pro své účty vytvářejí identifikátory (Se­curity Identifiers, SID), se kterými pak ve skutečnosti pracují. Je pak jedno jestli váš účet pětkrát přejmenujete, rozlišuje se podle přiděleného SID. Stejně tak se SID používají pro skupiny a další objekty. Přístupová práva se pak vlastně v praxi udělují k SID. Protože mají Windows některé účty a skupiny stále stejné, mají tyto účty stejné SID. Například účty Local System, nebo Network Service.

Continue reading ‘Známé identifikátory SID (security identifiers) v systémech Windows’

Limity paměti v systémech Microsoft Windows

Dnes jsem našel moc užitečný článek popisující limity operačních systému Windows v přístupu k operační paměti RAM. Díky tomuto článku si můžete udělat představu jaký systém je schopen pracovat s jak velkým množstvím paměti RAM a za jakých podmínek.

Continue reading ‘Limity paměti v systémech Microsoft Windows’