Rozdíly mezi edicemi Microsoft Windows XP

Občas se mi stalo, že jsem se zákazníky řešil jejich požadavky na SW vybavení a mimo jiné požadovali jako operační systém Microsoft Windows XP Professional. Vzhledem k povědomí o místu nasazení (většinou domácnost) jsem se samozřejmě ptal, proč chtějí zrovna „Professional“ a ne „Home Edition“, když jsou levnější.

Jako odpovědi se mi dostaly zajímavé informace o tom že „Home“ jsou méně stabilní, nebo nepodporují HyperThreading nebo další jiné, podobně „zajímavé“ informace.

Po delší době jsem se proto rozhodl sestavit vlastní tabulku, protože jsem zjistil že většina dostupných informací nebyla kompletní (nezabývala se specifickými požadavky pro nasazení).

Po určité době, kdy Microsoft vydal další edice Microsoft Windows XP, jsem řešil problematiku rozdílů mezi edicemi.

Doufám, že tabulky obsahují vyčerpávající informace a pomohou uživatelům pochopit rozdíly mezi těmito variantami systémů a případně jim pomoci vybrat správný systém, bez zbytečných investic navíc.


V případě, že zjistíte že tabulka není kompletní a znáte vlastnost/funkci která v tabulce není uvedena, prosím kontaktujte mě.

Název funkce
Professional*
Home**
Poznámka
Podpora fyzických procesorů 2 1 Podpora jednotlivých fyzických čipů. Dvoujádrové a vícejádrové procesory jsou pořád považovány za jeden jediný procesor (čip).
Podpora logických procesorů 4 2 Podpora logických procesorů (Hyperthreading) nebo jader procesorů (Intel Core Duo, AMD Athlon 64 X2, AMD Sempron 64 X2, apod.).
Počet současně připojených uživatelů 10 5 Komunikace po síti.
Vzdálená plocha Ano Ne Vzdálený přístup k počítači pomocí služby Vzdálená plocha.
Soubory a složky offline Ano Ne Možnost synchronizovat složky a dokumenty v síti a zpřístupnit je offline (mimo dosah sítě).
Dynamické disky Ano Ne Dynamické disky umožňují propojovat více fyzických disků do logických svazků, umožní tím zvýšit kapacitu pevných disků a zvýšit jejich výkon.
Šifrování souborů a složek (EFS) Ano Ne Zabezpečení přístupu k důvěrným datům pomocí funkce šifrování souborů a složek. Šifrování je ve Windows XP Home Edition umožněno pouze pro složku s uživatelským profilem.
Řízení přístupu k souborům a složkám Ano Ne Jedná se o funkci možnosti nastavení oprávnění k jednotlivým souborům a složkám. Je tak možné omezit přístup k jednotlivým objektům v rámci uživatelů nebo skupin.
Podpora komunikace se systémy Windows Server Ano Ne Připojení do podnikové domény Active Directory a využívání centrální správy jednotlivých stanic po síti pomocí funkce Group Policy.
Interernet Information Service Ano Ne Internetový server. IIS konkrétně nabízí tyto služby (http server, ftp server a smtp server).
Language Interface Pack*** Ano Ano Jazykové balíčky (např. Slovenština, Vietnamština).
Multilingual User Interface Pack*** Ano Ne Vícejazyčný balíček obsahující současně sadu několika jazyků. Jednotliví uživatelé mají pak možnost si individuálně nastavit svůj oblíbený jazyk, pomocí kterého s ním bude systém komunikovat. MUI je dostupné pouze pro velké firmy.

* Windows XP Professional nebo Windows XP Professional x64 edition

** Windows XP Home Edition

*** Pro Windows XP Professional x64 edition nebyl prozatím vydán žádný MUI nebo LIP pack.

„Srovnání funkcí Windows XP Professional a Home Edition (anglicky)“:http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/howtobuy/choosing2.mspx

„Srovnání funkcí Windows XP Professional a Home Edition“:http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/pro/howtobuy/choosing2.mspx

Název funkce Professional Tablet PC Edition Media Center Edition Poznámky
Windows Journal Ne Ano Ne Slouží k pořizování poznámek v elektronické podobě.
Microsoft Office OneNote 2003 Ano Ano Ano Součást balíku Microsoft Office 2003, která umožňuje zejména lépe využít možnosti Tablet PC. Má pokročilejší možnosti než Windows Journal. Není součástí operačního systému, dá se zakoupit samostatně.
Otáčení obrazovky Ne Ano Ne Slouží k práci s Tablet PC jako s poznámkovým blokem.
Využití elektronického pera Ne Ano Ne Umožňuje psát poznámky přímo na displej.
Ovládání pomocí gest Ne Ano Ne Pomocí gest je možné perem provádět některé činnosti, které se obvykle provádí myší jako jsou poklepání, výběr a přetažení.
Rozpoznání ručně psaného textu Ne Ano Ne Funkce převodu ručně psaného písma na běžný text. Podporováno pouze u vybraných jazyků.
Podpora rozeznávání řeči Ne Ano Ne Fukce ovládání hlasem. Podporováno pouze u vybraných jazyků.
Aplikace Media Center Ne Ne Ano Centrum pro ovládání všech funkcí počítače, uzpůsobené pro ovládání pomocí dálkového ovladače.
Dálkový ovladač Ne Ne Ano Počítače Media Center jsou vybaveny dálkovým ovladačem.
Přehrávání DVD Video Ne Ne Ano Funkce aplikace Media Center
Televize Ne Ne Ano Funkce aplikace Media Center
Vypalování CD a DVD Ne Ne Ano Funkce aplikace Media Center
Hudba Ano Ano Ano Funkce aplikace Media Center
Video Ano Ano Ano Funkce aplikace Media Center
Obrázky Ano Ano Ano Funkce aplikace Media Center
Rádio Ano Ano Ano Funkce aplikace Media Center

„Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005 features (anglicky)“:http://www.microsoft.com/windowsxp/tabletpc/evaluation/features.mspx

„Funkce počítače Media Center“:http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/mediacenter/evaluation/features.mspx

Revize dokumentu: r01a04
© 2006 michal zobec. Všechna práva vyhrazena.

0 Responses to “Rozdíly mezi edicemi Microsoft Windows XP”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: