Praktické zkušenosti s Apple iPhone 7 Plus (aktualizace 22.11.2017)

Před necelými dvěma lety jsem zde na svém blogu popisoval celkem podrobně moje zkušenosti s telefonem Microsoft Lumia 950 XL. Doba jde dál a i když jsem byl se svým telefonem velmi spokojen, došlo na situaci, jestli je situace kolem Windows 10 Mobile udržitelná a jestli není vhodnější se podívat po jiné platformě. Nakonec zvítězil Apple se svým iOS.

Tento článek bude sloužit jako postupně aktualizovaná recenze mého nového telefonu Apple iPhone 7 Plus. V případě, že dojde k aktualizaci, článek bude mít aktualizované datum, takže o novinky nepřijdete 🙂 Pro­zatím se bude jednat spíše o draft popisující první dojmy.

 

Úvod

Při nákupu Lumie 950 XL jsem mírně váhal, jestli nekoupit telefon s jiným OS, ale byl jsem líný a nic mě moc nenutilo. S Lumií jsem byl spokojen a přes občasné drobnosti, které mi kazily radost z telefonu, či jeho OS jsem byl spokojen. Bohužel od poslední větší jasní aktualizace mi přestala fungovat aplikace Camera a já tak nemohl fotit několik měsíců.
Problém jsem zkoušel řešit, ale neúspěšně, ani reset do továrního nastavení nepomohl. Moc mi to nevadilo, ale na druhou stranu, možnost zdokumentovat nějakou životní situaci, nebo pěknou krajinu mi chyběla čím dál víc. Chtěl jsem však pracovat a ne řešit reklamaci. Mezitím začal být telefon nějak víc nestabilní, takže můj pohár trpělivosti přetekl.

 

 

Výběr platformy

Kvůli čemu jsem nejvíce váhal, byl výběr platformy. Po poradě s několika přáteli jsem se rozhodl pro platformu Apple iOS. Proč jsem nevybral Google Android? Android sám o sobě není špatný, problém je jeho roztříštěnost. Zatím co z pohledu internetu je decentralizace skvělá věc, v případě decentralizace SW platformy a její podpory je to spíše
nevýhodou. Ve srovnání s platformou Windows Phone a Windows 10 Mobile, kde aktualizace systému řídí Microsoft, v případě Androidu si aktualizace řeší výrobce hardware. Z pohledu bezpečnosti je tedy scénář obdobný jako například u routerů. Objeví se nějaká bezpečnostní chyba a vy musíte čekat až výrobce implementuje opravu do systému a poskytne vám ji.

Jistě, mohl bych si udělat vlastní verzi Androidu, ale já potřebuju telefon k práci a vesměs jsem v tomto ohledu pouhý konzumní uživatel. Potřebuji, aby telefon byl spolehlivý a bezpečný a to mi Android nemůže zajistit. Musel bych si vytvořit seznam objevených chyb a zjistit který z výrobců nejčastěji tyto chyby opravuje … u Apple je to jednodušší, Apple poskytuje aktualizace globálně pro všechny iOS zařízení.

Dále při podrobnějším zkoumání architektury jsem zjistil, že Apple iOS má architekturu podobnou jako Windows 10 Mobile, má například podobný kontejnerový souborový systém oddělený pro jednotlivé aplikace. Dále co čtu články na root.cz tak je vidět už delší dobu (v té době jako nestranný uživatel), že Apple to opravdu myslí s bezpečnostní vážně a to dokonce i na úrovni HW.

 

Příslušenství

Jediné příslušenství, které jsem řešil, je nabíjení a sluchátka. V balení jsou sluchátka plus redukce na klasický 3,5 mm stereo Jack. Zatím používám svoje stará sluchátka.

Bezdrátové nabíjení umí až novější telefon Apple iPhone 8, ale zatím jej oželím, i když zvyká se na něj velmi dobře 🙂

 

Dodavatel

V době výběru telefonu a po finálním rozhodnutí jsem stále váhal, zda si telefon mám koupit a zda to nebude chyba. Z tohoto nejistého pocitu mne napadlo, že bych si telefon pronajal na 1–2 měsíce abych se víc ujistil o správném výběru. Věděl jsem, že telefon si lze pronajmout, hodí se to v situacích, kdy například váš telefon skončí na reklamaci.

Bohužel ceny pronájmu iPhone nejsou zrovna cenově přívětivé. Nicméně během googlení jsem narazil na reklamu, že Alza nabízí také pronájem telefonů pro firmy. Zabloudil jsem tedy na jejich stránky a seznámil se s podmínkami. Ty jsou docela ostré (později napíšu samostatný článek), ale vzhledem k tomu, že já se k telefonům chovám slušně, tak zas tak moc se těch podmínek tak nebojím.

Po seznámení s podmínkami pronájmu od Alzy a cenami jiných podobných služeb a váháním, zda opravdu tedy jít do iPhone jsem se rozhodl pro variantu pronájmu na rok. Kdybych zjistil, že iPhone je pro mne nepoužitelný, bude mne to stát „jen“ 14400 Kč (1200 Kč * 12 měsíců) a telefon pak vrátím.

Vyplnil jsem objednávkový formulář a čekal. Po pár dnech mi zavolali, potvrdili objednávku a mohl jsem si pro telefon zajít na pobočku.

 

 

První dojmy z telefonu

Sice jsem si o telefonu četl ale přece jen jsem na některé drobné detaily zapomněl, takže mne čekalo pár překvapení. Co se týče rozbalení krabičky a telefonu s příslušenstvím, překvapilo mne jak je Apple v tomto precizní. Všechno bylo opravdu „ťip ťop“.

Telefon samotný je opravdu skvělý kus práce, tělo je pevné, ve srovnání s Lumií 950 XL to nevypadá, že máte v ruce levný plasťák (i když byl jen o cca třetinu levnější než iPhone). Zklamalo mne chybějící tlačítko fotoaparátu. Naopak mne potěšil přepínač tichého režimu, konečně to někoho napadlo 🙂

Co se týče iOS jsem byl naprosto nedotčený začátečník a celkově obsluha s telefonem mne nutila si přečíst návod. Avšak po překonání některých problémů jsem si na iOS rychle zvykl. Dokonce jsem s překvapením zjistil, že po technologické stránce a zabezpečení mají iOS a Windows 10 Mobile (Windows Phone) téměř stejné.

Co se týče instalace aplikací, nejprve jsem se snažil instalovat jen nezbytné minimum, avšak již po třech týdnech mi přibyl další screen s aplikacemi. Mimochodem zrovna toto, tedy ikonky aplikací má Apple vymyšleno hloupě, myslím si že v tomto směru jsou Windows Mobile napřed.

Původně jsem odmítal používat TouchID, ale při velmi časté instalaci a aktualizaci aplikací vás několikeré zadávání PINu a hesla pro Apple Store přestane bavit.

Telefon jsem získal týden před vydáním iOS 11, takže jsem se krátce seznámil s iOS 10, ale ani ne týden po vydání iOS 11 jsem na něj přešel. Zaznamenal jsem nějaké mírně změny i sem tam zlepšení, ale nic co bych plně ocenil jako začínající uživatel.

S aplikacemi jsem neměl prakticky potíže, co mě ale dost naštvalo je chování vývojářů k platformě Windows Mobile ve srovnání s iOS. rozdíly mezi aplikacemi jsou opravdu někdy tak zásadní, že mne to opravdu jako bývalého uživatele Windows Mobile naštve. Smutné pak je, když jsem zjistil, že určité rozdíly jsou i v takové aplikaci jako Novinky.cz například neobsahuje chybu s roztaženými obrázky v článcích mimo obrazovku ve WM.

Časem si pak člověk na ten komfort tak zvykne, že používám víc a víc aplikací pro některé weby a služby, které jsem ve WM nepotřeboval.

Co je opravdu feature roku je automatické přihlašování do Facebooku a dalších sociálních sítí. to je věc, která by měla být všude včetně Windows.

 

Aktualizace 12.11.2017

V úvodu článku, jsem psal svou úvahu proč jsem vybral Apple a jeho iOS a nikoli Google Andoid:

Proč jsem nevybral Google Android? Android sám o sobě není špatný, problém je jeho roztříštěnost. Zatím co z pohledu internetu je decentralizace skvělá věc, v případě decentralizace SW platformy a její podpory je to spíše nevýhodou. Ve srovnání s platformou Windows Phone a Windows 10 Mobile, kde aktualizace systému řídí Microsoft, v případě Androidu si aktualizace řeší výrobce hardware.

Moje teorie se potvrzuje v kruté pravdě ohledně chyby KRACK. Google, Apple i Microsoft vydali opravu pro KRACK. Apple přináší opravu v iOS verze 11.1. Google samozřejmě opravu vydal také. Ale ne do všech telefonů se tato oprava dostane. Výrobci telefonů si totiž aktualizace řídí sami. Aby se mohl telefon aktualizovat, musel by používat čistý Android OS. Většinou by šlo nasadit aktualizace i do upraveného Android OS, ale kvůli kompatibilitě s úpravami systému je musí výrobci telefonů testovat a teprve pak
zpřístupnit pro jednotlivé přístroje.

Oproti tomu Microsoft a Apple mají vlastní OS zcela pod kontrolou, u Windows 10 Mobile sice mohou výrobci provádět jisté úpravy, ale ty většinou nijak neovlivňují samotný OS a jsou na něm nezávislé, proto i Microsoft může distribuovat aktualizace přímo do všech zařízení (pokud se tak rozhodne).

Z výše uvedené teorie a následující praxe jsem se přesvědčil, že v tomto směru nelze na Android platformu spoléhat.

Poznámka: Použitá fotografie telefonu je oficiální produktová fotografie Apple iPhone 7 Plus Jet Black.

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting