Pohřeb Velkého bratra

Zajímavý článek popisující současnou neblahou situaci, která ohrožuje naše soukromí a možnosti jak se bránit.

> Všeobecné sledování a ztráta soukromí nabývají v současnosti strašlivých rozměrů. Zdaleka přitom nejde jen – ba ani v hlavní míře – o zařízení, jejichž primárním účelem sledování je, jako jsou tzv. „bezpečnostní“ kamery ve velkých městech, nebo tzv. „dopravní“ kamery, snímající kolemjedoucí vozidla (jakkoli nárůst jejich množství je alarmující): hlavním a zdaleka nejhorším činitelem ztráty soukromí jsou na první pohled nevinné služby, zajišťující primárně zvýšené pohodlí svých uživatelů
>
> Tak třeba platební karty: je nesrovnatelně pohodlnější platit kartou než hotovými penězi; o každé platbě však existuje záznam. Mobilní telefony: málokdo se dnes již dokáže obejít bez možnosti víceméně kdykoli a kdekoli hovořit s kýmkoli jiným; přitom ale o každém hovoru existují záznamy, a ty jsou dokonce ze zákona skladovány pro případnou potřebu státních orgánů! O bankovních transakcích ani nemá smysl hovořit. Snadno sledovatelné jsou všechny situace, při nichž se jakkoli legitimujeme – třeba jen praobyčejné vyzvednutí dopisu na poště… Ve chvíli, kdy se rozšíří identifikační průkazy vybavené technologií RFID, jež umožňuje bezkontaktní čtení jejich obsahu, bude ještě nesrovnatelně hůř: dnes alespoň víme, kdy a kde jsme „občanku ukázali“; v blízké budoucnosti si informace z ní bude moci kdokoli poblíž nás přečíst, aniž bychom o tom vůbec věděli.
>
> Snad se vám zatím ještě zdá, že na tom není nic špatného. Možná vám ještě netelefonují vlezlí zástupci firem s otravnými nabídkami služeb a úvěrů, založenými na tom, co a jak jste dosud nakupovali. Snad ještě nikdo nezveřejnil vaši důvěrnou korespondenci; možná dosud nikdo nezneužil informace o vaší rodině k tomu, aby ve vhodný okamžik prodal vašemu dědovi stoletý nájem bungalovu ve Španělsku za skvělou cenu. Snad se vám dosud nestalo, aby si váš byt vyhlédl zloděj na základě toho, že záznamy o starožitnostech, jež jste právě nakoupili v aukci, lze získat stejně snadno, jako informace o tom, které zabezpečovací zařízení používáte. Třeba fotografii, adresu a běžné zvyky vaší ženy nebo dcery pomocí poloveřejných zdrojů dosud nenašel žádný násilník. Možná vás dosud nikdy nepředvolali k výslechu – pardon, k „podání vysvětlení“ – na základě naprosto nevinné a bezvýznamné poznámky v internetové diskusi. Třeba opravdu ne, máte štěstí – ale mnoha a mnoha jiným se to i horší věci již staly, a vás to, právě vinou ztráty soukromí a všudypřítomného šmírování, může čekat každou chvíli.

„Celý článek“:http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008011204

0 Responses to “Pohřeb Velkého bratra”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: