Ovládání ála Minority Report se blíží – Microsoft Surface

Shodou okolností jste si mohli včera prohlédnout filmeček o tom kam se v budoucnosti bude ubírat ovládání počítačů. Uplynul jeden den a Microsoft oznámil vývoj projektu Microsoft Surface.

Microsoft Surface je celé řešení které je koncipované jako počítač s dotykovou obrazovkou o velikosti 30" v podobě stolu. Práce se zařízením bude více méně podobná jako s Tablet PC s tím rozdílem, že máte k dispozici mnohem větší obrazovku a navíc přístroj bude podporovat více dotyků současně (můžete třeba pomocí prstů zvětšovat fotografii – viz ukázková videa). Uvnitř stolečku, který tvoří obrazovku je několik kamer s vysokým rozlišením, které snímají dotyky, díky tomu obrazovka neobsahuje dotykové senzory, takže její životnost je podstatně delší (dotykové obrazovky po nějaké době přestanou pracovat – obvykle po dvou letech). Obrazovka pracuje na principu zpětné projekce, takže bude zajímavé kolik budou stát náhradní lampy, jakou mají životnost a jaká technologie projekce je vůbec použita (LCD, DLP …).

MS Surface bude využito zejména v obchodech, nákupních centrech, hotelích apod., rozhodně nebude vzhledem k vysoké ceně v každé domácnosti (jestli vůbec). Příklady použití uvádí Microsoft v dokumentech, včetně videa. Pokud si budete chtít Microsoft Surface pořídit, budete muset ještě počkat do konce tohoto roku.

Pro mnohe bude asi zajímavé, že Microsoft Surface běhá ve Windows Vista a je možné jej připojit jak kabelově pomocí Ethernet 10/100 tak bezdrátově pomocí WiFi (802.11 b/g) nebo Bluetooth 2.0. Vzhledem ke zkušenostem s Windows XP Tablet PC a Windows Vista je MS Surface běžný počítač s dotykovou obrazovkou a volitelným software na bázi Tablet PC. Pro praktické nasazení je pak třeba prezentované využití naprogramovat (snad kromě práce s hudbou a obrázky, které jistě tyto Windows Vista v zařízení budou obsahovat).

Obrázková galerie

Microsoft Surface Virtual Press Room

0 Responses to “Ovládání ála Minority Report se blíží – Microsoft Surface”


  • No Comments

Leave a Reply