O střetu ruského letounu Su-24 s americkým torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři (Aktualizováno 4.4.2015)

*Článek byl aktualizován 4.4.2015 (aktualizace níže).*

12. dubna 2014 se v Černém moři setkal americký torpédoborec USS Donald Cook s ruským útočným letounem Suchoj Su-24. Su-24 demonstrativně prolétalo kolem torpédoborce.

Zajímavá je však na toto téma reakce médií. Zatím co (snad) nezávislé zdroje informovaly jen o průletech nad lodí, proruská média popisovala vítězství Sovětské techniky, pardon Ruské techniky, nad Americkou technikou, která kompletně demoralizovala posádku americké lodi.

Proruská média vystihují hlavně tyto body:
1. **Chibini.** (nebo Chibiny) Rusové údajně použili v Su-24 prototyp nového systému pro radioelektronický boj Chibini (Khibiny).
2. **Demoralizace posádky lodi.** Pro-ruská média se také odkazují na *hysterické* tiskové prohlášení Pentagonu, kde se údajně přiznávají k demoralizaci posádky lodě, včetně vystoupení některých členů posádky z námořnictva.

Co si o tom všem mám myslet? Článek je napsán velmi chaoticky a až později v článku zjistíte, že novou ruskou zbraní není Su-24, ale systém Chibini integrované do letounu. Problém je ale v tom, že Chibiny by měl být integrován jen do novějších letounů Su-34 a Su-35. Vzhledem k tomu, že Su-34 je nástupcem Su-24, je to i logické. Proč tedy Hlas Ruska uvádí tak zjevný nesmysl o vybavení letounu?

Další zvláštnost vidím v odkazování na hysterické tiskové prohlášení. Zahraniční média, která se taktéž odkazují na tiskovou zprávu Pentagonu, popisují jen průlety Su-24, ale nic o demoralizaci posádky, nebo radioelektronickém boji ze strany ruského letounu způsobujícím výpadek systému Aegis.

Podle mého názoru, se incident udál dle popisu západních médií. Už jen samotný pokus o bezdůvodný útok radioelektronickým bojem by mohla posádka lodi považovat za ohrožení lodi a mohla by zaútočit na letoun, systém řízení palby lodi jistě počítá i s nouzovými situacemi a jistě se lze bránit i leteckému útoku i s nefunkčním systémem AEGIS, pokud by byl útok REB úspěšný.

Krásné vysvětlení o tom, jak pravděpodobně článek v konečné podobě vznikl, je na idnes.cz (poslední odkaz, poslední odstavec „5. Královská disciplína: sněhová koule“).

###Aktualizace 4.4.2015 – Co je Chibiny?
Dnes jsem objevil seriózní zdroj popisující skutečnou roli systému Chibiny na webu Armádní noviny v článku *Ruské systémy elektronického boje*. Systém Chibiny je běžný ochranný system pro ruské letouny, které radioelektronickým bojem chrání letoun před úspěšným zásahem radarem naváděnými protiletadlovými střelami jako například AIM-120 AMRAAM. Systém Chibiny je používán aktuálně na letounech Su-30, Su-34, Su-35 a zavěšuje se na konce křídel letounů.

Z výše uvedeného popisu je tedy naprosto jasné že výše popisovaný REB útok na torpétodoborec USS Donald Cook můžeme bez obav zařadit do kategorie pohádek ruské propagandy.

###Odkazy
– „Russia fighter jet buzzed US destroyer: Pentagon“:http://news.yahoo.com/russia-fighter-jet-buzzed-us-destroyer-pentagon-180137665.html na www.yahoo.com (anglicky)
– „Ruská letoun Su-24 u amerického torpédoborce USS Donald Cook“:http://www.armadninoviny.cz/ruska-stihacka-su-24-u-americkeho-torpedoborce-uss-donald-cook.html na www.armadninoviny.cz
– „Čierne more – ako čierna značka pre Aegis“:http://slovak.ruvr.ru/2014_04_24/Cierne-more-ako-cierna-znacka-pre-Aegis-6769/ na Hlas Ruska
– „Nová ruská zbraň totálně demoralizovala amerického torpédoborce“:http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1010 na www.svetkolemnas.info
– „A dá se tomu věřit? Naučte se, jak neutonout v propagandě o Ukrajině“:http://zpravy.idnes.cz/propaganda-v-ukrajinske-krizi-dk8-/zahranicni.aspx?c=A140422_125610_zahranicni_jw na www.idnes.cz
– „Ruské systémy elektronického boje“:http://www.armadninoviny.cz/ruske-systemy-elektronickeho-boje.html

4 Responses to “O střetu ruského letounu Su-24 s americkým torpédoborcem USS Donald Cook v Černém moři (Aktualizováno 4.4.2015)”


 • Moc krásné vysvětlení jsem nezaznamenal 🙂
  a) To, že se jakýkoliv systém by měl montovat na nové typy letadel vůbec neznamená, že se nemůže testovat na letadlech starších. Nebo že by Ruská strana pravidelně informovala blogaře, které systémy a na čem se budou montovat a na čem se provádí testy? Pak je to krásné vysvětlení.
  b) Uvedená loď porušovala mezinárodní dohody o tom jak dlouho se může pohybovat v uvedené oblasti. To si blogař mohl také ověřit.
  c) Ze své zkušenosti vím, že protilokační systémy REB (radiolokační rušiče) byly u nás už v 80 letech v provozu (ne testu – REB útvar v Kolíně – SPN30 a 40) a vím co to dokázalo v té době udělat za paseku. Nebylo to nic nového. Jasně, že nevěřím že americkému plavidlu zčernaly monitory, ale pokud toto zařízení je montované jako ochrana letadla, jediný způsob jak odolat rušičům a vidět cíl je dalekohled.

 • @Eda:

  ***To, že se jakýkoliv systém by měl montovat na nové typy letadel vůbec neznamená, že se nemůže testovat na letadlech starších. Nebo že by Ruská strana pravidelně informovala blogaře, které systémy a na čem se budou montovat a na čem se provádí testy? Pak je to krásné vysvětlení.***

  To je naprosto běžný zvyk v USA. Porovnej množství informací k dispozici u americké/britské techniky a to samé u ruské. pokud Rusům nejde zrovna o to prodat tak jsou skoupí na slovo. Pro srovnání mám moc krásnou knížku o raketách vydanou ještě před pádem a je moc zajímavé jak je problém si něco přečíst o raketách Ruské konstrukce, kdežto informace o tehdejších raketách Americké konstrukce tam byly celkem podrobné informace, obvykle tak na dvě strany. Američani jsou třeba zvyklí informovat celkem otevřeně, ale samozřejmě tajnější informace neuvedou, takže se nedočteš jak přesné mají satelity apod., ale oproti Rusům jsou mnohem otevřenější.

  Pokud mají novou elektroniku, dejme tomu vyvíjenou cca 5-7 let, asi nebude úplně kompatibilní s letounem výrazně starší konstrukce, ne? navíc tuto elektroniku mají v plánu používat v budoucnosti, kde v té době bude Su-24 vyřazena, proč by ji tedy měli složitě integrovat do starého letounu, když jednodušší bude ji integrovat do letounu pro nějž je určena? co ti na tomto připadne nelogické? 🙂

 • kdo rika ze integrovani noveho systemu je nejak kriticky slozity? staci provrtat diru do trupu pro novou antenu a nekam strcit krabicku co ji ovlada a tu pripojit na palubni sit nic nerealizovatelnyho

  • @okok: jasně, u letadla za pár desítek miliónů je to naprosto zodpovědný přístup 😀 a co třeba ošetřit tu novou funkcionalitu softwarově? to nikdo dělat taky nemusí, že? 😀 než budeš na toto téma diskutovat, zkus si prosím tě o tom nejprve něco přečíst. další podobné příspěvky budu rovnou mazat.

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: