Novinky ve Windows Server 2008 R2 – stručný popis

Nikde jsem nenašel ucelený seznam novinek v připravovaném druhém vydání systému Microsoft Windows Server 2008 R2. Pokud vás tedy zajímá co nového druhé vydání přináší a zda to za to stojí tak zde máte seznam:

– **Nové mikrokernel jádro nazvané MinWin.** obsahuje 150 knihoven, velikost je cca 30 MB na pevném disku a 40 MB v operační paměti. Celé jádro bylo přepracováno z důvodu možnosti vytváření modulové architektury OS (na této filozofii je již založen OS Windows Vista/Windows Server 2008).
– **Windows User Acount Control (UAC)** – tři nové úrovně. Celkem tedy High (jak ve Windows Vista), Medium (výchozí nastavení po instalaci), Low, Vypnuto (tím pádem také žádný chráněný režim prohlížeče Internet Explorer 7/8 a žádná virtualizace souborového systému).
– **Bitlocker To Go.** Rozšířené možnosti Bitlocker. Podpora šifrování dat na externích pevných discích (přenosný HDD nebo USB Flashdisk). Takto šifrovaný disk je možné číst ve Windows XP nebo Windows Vista.
– **Virtual Accounts.** Určeno pro servisní účty. Automaticky sám mění heslo po týdnu. Zajišťuje lepší bezpečnost.
– **Windows Powershell v2** (včetně nového skriptovacího prostředí ISE). Nativní podpora správy AD a vzdálené správy.
– **Core Parking.** Windows vypínají jednotlivá jádra procesoru. Dosahuje se tím výraznějších úspor ve spotřebě elektřiny – úspora se projeví na serverech se střední zátěží.
– **AppLocker.** Náhrada za Software Restriction Policy. Možnost vytvářet vygenerovaná pravidla dle referenčních počítačů s povoleným software v rámci firemní infrastruktury.
– **DirectAccess.** Nová jednodušší správa vzdáleného přístupu klientů do podnikové infrastruktury. Založeno na HTTPS tunellingu (IPSec). Vyžaduje IPv6 a DirectAccess server. Podporuje centralizovanou správu. Vyřešen také problém při použití VPN spojení s bránou při využítí přístupu do normálního Internetu (problém s více bránami a zbytečného zatěžování firemní infrastruktury při surfování během aktivního VPN spojení).
– **Nová architektura RDP (Remote Desktop Protocol).** Nová verze klienta umožňuje vyšší objem přenosů. Vykreslování se provádí až na straně klienta.
– **BranchCache.** Místní cache pro pobočkové servery. Snižuje zátěž a zkracuje čas pro dodání požadovaných souborů umístěnými mezi pobočkami s pomalým internetovým spojením.
– **Rozšířený Server Manager.** Server manager obsahuje Best Practices Analyzer ke každé roli.
– **Vyšší výkon Hyper-V.** Hyper-V již bude vyžadovat dvě síťové karty. Zvýšený výkon fixních VHD disků.
– **Výrazně rozšířená Active Directory.** Přidán koš pro smazané objekty a další vylepšení.
– **Vylepšený Windows Server 2008 R2 Core.** Windows Server Core již podporuje .NET Framework. Podporovány jsou verze 2.0, 3.0 a 3.5. Taktéž podporuje v této verzi Windows PowerShell (v původní verzi Windows Server 2008 Core RTM ho nebylo možné použít).
– **Možnost instalace OS do virtuálního pevného disku (VHD soubor).** Pokud chcete provést testovací verzi instalace, můžete se vám k tomu hodit možnosti instalace OS do VHD souboru. Po dokončení instalace budete mít klasickou nabídku výběru spuštění OS jako při běžné instalaci na oddělené partition. OS se bude fyzicky nacházet ve VHD souboru.
– **Optimalizace velikosti OS, menší paměťová náročnost.** Windows Server 2008 R2 zabírají oproti původnímu vydání Windows Server 2008 RTM mnohem méně místa na disku a také zabírají méně operační paměti (celý systém byl výrazně zeštíhlen).

P.S.: Osobně si myslím že Windows Server 2008 R2 za to stojí 😉

0 Responses to “Novinky ve Windows Server 2008 R2 – stručný popis”


  • No Comments

Leave a Reply