Moje zkušenosti s hardware a o mém odporu ke skládaným sestavám

Nedávno jsem se bavil s kamarádem o počítačích. Řešili jsme jeho hardware – konkrétně jakou mu doporučím základní desku. Doporučil jsem mu ať starý počítač prodá a koupí si značkovou sestavu. Moje zkušenosti s počítači skládanými a také se značkovými sestavami jsou totiž takovéto:

####1. počítač (skládaný)
Můj první počítač byl repas. Byla to sestava s procesorem „Intel 386SX“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Intel_80386, měl 4 MB RAM a 40 MB IDE pevný disk. Tehdy jsem na něm provozoval „MS-DOS 6.22“:http://cs.wikipedia.org/wiki/MS-DOS, později pak „Windows 95“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_95. Windows 3.11 mě tehdy nějak moc neoslovovaly.

Jediný problém který jsem s počítačem musel pořád řešit byl poruchový IDE řadič (jednalo se o IDE řadič na slotu „VESA Local Bus“:http://cs.wikipedia.org/wiki/VESA_Local_Bus, nevím kdo byl výrobcem). Jednou za čas mi počítač nenajel kvůli chybějícímu pevnému disku. Tehdy jsem musel řadič vytáhnout, vyfoukat desku a vyčistit konektory. Vzhledem k tomu jak vypadaly konektory bych hádal že jsem nebyl ani prvním ani druhým vlastníkem tohoto řadiče (i když jsem byl opakovaně ujišťován že jsem dostal zcela nový – a že jsem jediný kdo ho pořád reklamuje 🙂 ).

Tehdejší počítač jsem později rozšířil na procesor 486SX a pak ještě později na 486DX4. RAM jsem zvětšil na 8 MB RAM. Používal jsem ho cca do roku 2001, kdy jsem si koupil nový počítač.

####2. počítač (skládaný, TS Bohemia)
Tento počítač jsem si nechal poskládat u firmy TS Bohemia. Byl jsem jejich první a poslední zákazník protože při realizaci platby mě šokovali zaměstnanci svým chováním (pak jsem se dozvěděl že to tehdy nebylo nic divného z jejich strany). Počítač byl docela v pohodě až na to že mi u něj dvakrát odešly na desce kondenzátory, z toho jednou když jsem psal recenzi na Microsoft Office 2003 v době uzávěrky (což nebylo moc milé).
Počítač měl procesor AMD Duron o frekvenci 1,3GHz, mám dojem že 512 MB RAM a nějakou grafiku nVidia Geforce 2 MX.

####3. počítač (Acer)
Mým prvním značkovým počítačem pak byl ACER, už si nejsem jist označením modelu ale měl procesor AMD Athlon o frekvenci procesoru nějak přes 2GHz a 1 GB RAM. Kromě problémů s DVD mechnikou byl docela v pohodě.

####4. počítač (Fujitsu-Siemens Computers)
Na začátku roku 2008 jsem si koupil nový stroj, FSC Amilo Pa 2666 s procesorem AMD Phenom QuadCore a 2 GB RAM. Doteď je to slušná pracovní stanice/herní stroj a zatím jsem se u něj nesetkal s problémy.

Na tomto stroji momentálně provozuji Microsoft Windows Server 2008 Standard x64 English.

####5. počítač (Fujitsu-Siemens Computers)
V letošním roce jsem si koupil další počítač, protože jsem z pracovních důvodů potřeboval nějakou výkonnější pracovní stanici nebo zkušební server. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si starý Siemens ponechal jako zkušební stanici/server a počídil mu mladšího a výkonějšího brášku FSC Amilo Pa 3630. Prozatím za těch několik měsíců je v pohodě, je hlavně podstatně tišší než jeho předchůdce.

Na tomto stroji momentálně provozuji Microsoft Windows Vista Ultimate x64 English w/SP1.

####1. počítač pro přítelkyni (skládaný)
Už jen nákup dílů byl porod, nakupovalo se ve velkoskladu a mechanicky poškozená skříň byla hned první radost co mě potkala. Ještě že to dodavatel uznal (krabice někomu spadla ve skladu z výšky). Během celé doby co tento počítač měla (procesor AMD Duron, deska MSI) jí 2x odešel zdroj. Ve finále nějak po třech letech odešel řadič pamětí na desce.

####2. počítač pro přítelkyni (Acer)
Moje přítelkyně měla dokonce s Acerem větší štěstí než já, zatím co mě pak přestala fungovat mechanika, tak jí počítač šlapal celou dobu jako hodinky.

####3. počítač pro přítelkyni (Fujitsu Siemens Computers)
Po roce používání začala blbnout DVD mechanika. Jinak s počítačem nic není.

###Závěr
Asi mám štěstí, ale od doby co jsem přestal řešit HW a kupuju značkové sestavy (zvláště pokud jde o Fujitsu Siemens) tak jsem přestal řešit HW a soustředil se jen na práci.

V mém případě se dokonce prokazatelně snížila poruchovost počítačů. Do budoucna mám v plánu si koupit od FSC na zakázku sestavenou stanici FSC Esprimo kterou je možné volitelně konfigurovat – což bude asi nejlepší alternativa (skládat budu, ale HW řešit bude výrobce).

0 Responses to “Moje zkušenosti s hardware a o mém odporu ke skládaným sestavám”


  • No Comments

Leave a Reply