Microsoft Windows Home Server Beta CTP – instalace v obrazech

Jistě jste slyšeli o novém produktu Microsoftu – serveru pro domácnosti – Windows Home Server. Mohli jste si o něm přečíst na mém blogu nebo také jinde. Ne všude se však autoři skutečně věnovali tomuto produktu tak podrobně jak by si tento produkt zasloužil. Autoři  se ani nevěnovali instalaci Home Serveru, která je sama o sobě velmi zajímavá z několika důvodů:

  • Pro instalaci systému se Windows Home Server snaží použít všechny dostupné pevné disky ve vašem počítači
  • Instalace sama o sobě je modulární a tvoří skládačku z několika samostatných produktů Microsoftu

V mém článku si proto můžete přečíst poměrně zajímavé podrobnosti o tomto produktu.

Windows Home Server – co to je? 

 

Pro mnohé uživatele bude možná zajímavé, že Windows Home Server je založen na rodině serverů Windows Server 2003, konkrétně na Windows Server 2003 for Small Business Server Service Pack 2. Server je však upraven pro cílové prostředí – domácnosti. Proto obsahuje konzoli pro správu, kde jsou všechny informace o stavu serveru a celé domácí sítě pohromadě. Samozřejmě všechny informace jsou zobrazeny v jednoduché formě aby i neznalý uživatel poznal jestli je všechno v pořádku nebo se naopak něco děje.

Pokud bych měl zacházet do detailů, jsou některé funkce a komponenty kvůli složitosti omezeny pomocí politik GPO a jejich ovládání je soustředěno zcela nové konzoly pro správu serveru. Funkce které nejsou použity jsou zákázány a během instalace serveru je instalována rozsáhlá sada nástrojů a doplňků, které nový server používá. Pokud by jste se tedy setkali s Windows Home Server asi by vás překvapila „oholená“ nabídka Start jak je vidět na obrázku. Autoři se nejspíše řídili názorem „co uživatel nezná to nepotřebuje“. I přes takto povrchně vypadající „očesaný“ systém nabízí velmi dobrou funkcionalitu a dokonce můžete v domácnosti využívat centrální řízení s doménou Active Directory a pravděpodobně i Group Policy.

Více informací o používání a práci s Windows Home Server si můžete přečíst v článku, který připravuji na příští týden.

 

Podrobnější informace o Windows Home Server 

Samotný produkt Windows Home Server je také zajímavý z hlediska instalace, protože jako první Windows umí během instalace nakonfigurovat více disků současně jako jeden logický disk. Tento způsob instalace je pak zvláští také tím, že po vás budou chtít Windows vždy smazat pevný disk (či více pevných disků). Disk je navíc konfigurován na dva oddíly – systémový a datový. Samotná instalace je pak asi méně zajímavá tím, že trvá přibližně 45 minut až hodinu. Je to dáno tím, že instalace je tvořena několika produkty Microsoftu. V první fázi instalace se spouští z DVD prostředí Windows PE, podobně jako při instalaci Windows Vista. Z něj se teprve spustí průvodce instalací, který si ověří jesti váš počítač splňuje HW požadavky. V průvodci pak můžete nastavit takové ty drobnosti jako název serveru, nastavení klávesnice apod.

Po nakonfigurování instalace a překopírování souborů se provede první restart a běží instalace Windows Server 2003 na němž je produkt založen. Po dokončení textového režimu a restartu, běží grafická část instalace Windows Server 2003 (stejné to je i u Windows XP a Windows 2000) a po jejím dokončení probíhá konfigurace serveru a instalace doplňků, což je proloženo několika restarty.

Na instalaci je pak zajímavé její provedení. Jak jsem už psal, instalace běží na začátku ve Windows PE, avšak málokdo tuší že prvotní grafické prostředí se pouze tváří jako instalace Windows Server 2003. Grafické prostředí je totiž v tu chvíli tvořeno pomocí prográmku QS.EXE, který si autoři vytvořili pro tento účel. Je to celkem dobrý nápad, aspoň nejsou uživatelé zmatení a vidí, že probíhá klasická instalace podobně jako ve Windows XP. QS.EXE pak v podobě průvodce instalací nastaví instalační skript pro Windows Server 2003 a následně pak instalaci spustí. Podobnou instalaci tak dokáže vytvořit zkušenější správce sítí, který je obeznámen s automatizovanou instalaci produktů Microsoft Windows. Otázkou také je, jestli tato podoba instalace bude ve finálním produktu nebo dojde k nějaké změně. Více informací se dozvíte z komentářů v obrázkové galerii, kde je podrobně rozebrána celá instalace Windows Home Serveru, včetně jeho jednotlivých fází.

 

Galerie obsahuje 47 obrázků, které podrobně zachycují celou instalaci Windows Home Server. Součástí galerie je také série obrázků Windows Home Server CTP Reference, kde jsou obrázky obsahu instalačního DVD s důkazy jak je instalace vytvořena.

Příště si můžete přečíst: Práce s Windows Home Server.

Poznámka: Následující článek je naplánován k vydání nejpozději do 14 dnů od vydání tohoto článku.

0 Responses to “Microsoft Windows Home Server Beta CTP – instalace v obrazech”


  • No Comments

Leave a Reply