Malé srovnání výkonu notebooku Sony VAIO VGN-FS495VP

Protože mám přistup k docela slušnému sortimentu počítačů a notebooků, rozhodl jsem se po pár dotazech známých vytvořit pár testů notebooků, kde se nesoustředím ani tak na technické provedení jako spíše na nejdůležitější věc – výkon, resp. poměr ceny a výkonu. Notebooků je vícero kategorií, osobně bych je rozdělil do cca několika kategorií.

  1. Základní notebook pro práci / multimédia. Notebook slouží především pro práci (tzn. kancelářské aplikace word, excel, internet nebo poštovní klient) a k občasné zábavě (přehrávání filmů; starší, nenáročné hry). Výdrž na baterie není důležitá, notebook bude spíše v zasuvce takže postačí jedna až dvě hodiny. Základním rozhodovacím prvkem je především cena cca kolem 20 000 Kč s DPH.
  2. Pracovní notebook. Využijí jej především manažeři, kteří požadují zejména velkou výdrž na baterie kolem 3 hodin nebo více, ale prozatím jim dostačují běžné rozměry 15″ nebo 15,4″. Pokud to jde uvítají nižšší tloušťku a hmotnost. Notebook se dá pořídit ještě za rozumnou cenu do 30 000 Kč s DPH a podporuje příslušenství v podobě cestovní baterie nebo dokovací stanice.
  3. Multimediální notebook. Takový stroj nabízí plnou výbavu pro multimédia, kromě výkonného procesoru a grafické karty od něj uživatelé očekávají že obsahuje TV výstup (TV-out; S-Video) a umožňuje komunikaci s digitální kamerou (DV; i.Link; IEEE 1394; Fire-wire). U tohoto typu notebooku také není příliš důležitý výkon na baterie, ale výdrž více než 2 hodiny je rozhodně vítaná vlastnost. Notebook především slouží jako náhrada stolního počítače se svou výhodou přenositelsnosti, mají ho rádi hlavně mladí lidé, kteří jej používají také pro zábavu. Cena se pohybuje opět kolem 30 000 Kč s DPH.
  4. (Hi-end) Herní notebook. Tento notebook je podstatněji vybavenější verzí multimediálního notebooku s důrazem na vysoký výkon a dá se označovat za přenosnou formu počítače, kde výdrž na baterie nehraje tolik roli. Cena se pohybuje i přes 40 000 Kč s DPH.
  5. (Hi-end) Manažerský notebook. Vyšší verze pracovního notebooku, který běžně podporuje multi-bay mechaniky, což jsou vyměnné periferie, které se dají vyměnit za jinou komponentu jako je další baterie, pevný disk nebo jinou mechaniku (disketová, blu-ray, zip apod.). Notebook je již konstruován s ohledem na výdrž baterie, hmotnost a rozměry. Běžně v této kategorii jsou modely s 14″, 13″ nebo i 12″ obrazovkou. Lepší a dražšší modely jsou koncipovány jako Tablet PC, které se vyznačují dotykovou obrazovkou s otočným uspořádáním nebo přídavnou klávesnicí. Lidé pracující s takovým notebookem požadují vysokou výdrž dosahující 10 – 12 hodin, které se dosahuje vyjmutím optické mechaniky a její výměny za další baterii. Cena takového notebooku není relativně důležitá a může přesáhnout i 50 000 Kč. Můžete si tedy pořídit malinký notebook Fujitsu-Siemens Lifebook P7120 v ceně kolem 53 000 Kč s DPH. Tento notebook nabídne hmotnost 1,28 kg, 10,6″ obrazovku a výdrž na baterie až 11,5 hodiny.

Osobně tedy razím propagaci skupiny č. 3, což je podle mě nejlepší skupina s nejlepším poměrem cena – výkon.

Prvním notebookem v testu je již starší, ale pořád docela slušný model Sony VAIO VGN-FS495VP. Notebook bych zařadil do kategorie Pracovní notebook s tím že platíte za reprezentativní vzhled a značku, cena se totiž pohybuje těsně pod 30 000 Kč s DPH, přestože výkonostně zvláště neoslňuje.

Něco o samotném testu
Především bych chtěl upozornit na to že mou snahou není konkurovat specializovaným serverům na HW, je to dáno především tím, že na samotné seznámení s notebookem a provedení testu mám pár desítek minut až pár hodin. Notebook navíc nemám k dispozici na doma takže opravdu si notebook jen prohlédnu, nainstaluji testovací SW, otestuji a skončím. Do notebooku také nenahrávám aktuální verze ovladačů, notebook používám tak jak byl připraven výrobcem během výroby. Výsledky testů proto považujte především jako orientační, je tedy možné díky úpravám v SW dosáhnout nárustu výkonu řádově až do desítky procent.

Test notebooku Sony VAIO VGN-FS495VP v 3D Mark.

Verze výsledek
3D Mark 2001 10153
3D Mark 2003 2733
3D Mark 2006 255

Pokud se orientujete ve výkonu počítačů a v testech pomocí programu 3D Mark, jistě už si všimnete poměrně malého výkonu. Tento notebook nabízí zejména nižšší hmotnost a pěkný design, což je u notebooků značky SONY VAIO známé. Pokud tedy požadujete vysoký výkon za přijatelnou cenu budete se muset poohlédnout po jiném notebooku.

0 Responses to “Malé srovnání výkonu notebooku Sony VAIO VGN-FS495VP”


  • No Comments

Leave a Reply