Google Chrome 6 distribuován jako MSI balíček (pro všechny uživatele a ve složce Program Files)

Google Chrome má dnes jedno z prvenství, a to takové že je jako první webový prohlížeč distribuován oficiálně v podobě MSI balíčku (pro instalační službu Microsoft Windows Installer). Předběhl tím oznámení Mozillu že Firefox bude nabízet také v podobě MSI balíčku.

###Google Chrome 6 MSI instalace: Klady
Přínosem instalačního MSI balíčku je pro správce sítí existence samotného MSI balíčku. Díky němu mohou správci snadno v síti distribuovat prohlížeč Google Chrome všem uživatelům bez potřeby složitého skriptování.

Dalším pozitivem Google Chrome v podobě MSI balíčku přináší samotná forma instalace. Chrome se totiž již instaluje na úrovni počítače a nikoli uživatele takže instalace prohlížeče je ve složce „C:\Program Files (x86)\Google\Chrome“. Chrome.exe samotný se nachází ve složce „C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application“. Připomínám že dosud se přes webový instalátor Google Chrome instaloval jen na konkrétního uživatele do složky v uživatelském profilu: %USERPROFILE%\AppData\Local\Google\Chrome\Application. V mém případě například do složky C:\Users\michalzobec\AppData\Local\Google\Chrome\Application. Jedinou výhodu to mělo v tom že bych nepotřeboval práva správce.

###Google Chrome 6 MS instalaceI: Zápory
Zatím jedinou možnou vadu kterou jsem našel je že se instalátor v podobě MSI balíčku vůbec na nic neptá.

###Google Chrome 6 MSI instalace: Jak získat MSI balíček?
Stačí navštívit obvyklý odkaz ke stažení Google Chrome a přidat volitelný parametr msi=true. Odkaz vypadá takto: http://www.google.com/chrome/eula.html?msi=true

###Odkazy
– „System-Level Google Chrome Setup“:http://googlesystem.blogspot.com/2010/08/system-level-google-chrome-setup.html

**Poznámka:** Google Chrome sice předehnal Mozillu a její Firefox, ale oba předehnala Opera Software, která vydává běžně svůj prohlížeč Opera Browser mimojiné v podobě MSI balíčku. Za upozornění děkuji čtenářům mého blogu, kteří mě na tuto skutečnost upozornili v diskuzi.

8 Responses to “Google Chrome 6 distribuován jako MSI balíček (pro všechny uživatele a ve složce Program Files)”


 • opera používá msi instalator už léta

 • Opera na oficialnych strankach ponuka na stiahnutie aj MSI verzie prehliadaca.

 • Ondrej Galbavý

  ja v tom vidim nemoznost rychleho autoupdatu doterajsim stylom, ale to velkym firmam asi az tak vadit nebude

 • @xixik, Dano: ano máte pravdu, náhodou jsem se to před dvěma dny dozvěděl od kolegy. ale já operu nepoužívám takže asi tak. je to dost minoritní prohlížeč a osobně mi nikdy moc nevyhovoval i když má určité svoje přednosti.

  @Ondrej Galbavý: no jenže takhle přes MSI balíčky si může správce sám rozhodnout co kdy a jak aktualizovat. časté aktualizace jsou důležité hlavně u bezpečnostních řešení, nikoli u ostatního sw (samozřejmě kromě vyjímek). navíc uživatel stejně nemá práva správce takže si nic instalovat natož aktualizovat nemůže.

 • Ondrej Galbavý

  @michal zobec: presne to som myslel 🙂

 • Je to uplne poriadku, ze nepouzivate a nepoznate Operu, ale tymto zaroven neplati Vasa prva veta clanku.
  Ak by ste poznali Operu, tak Chrome by vam nepripadal az taky skvely, akym jednoznacne je v porovnani s Firefoxom…

 • @Dano: jasně to je pravda. upravím text článku teda 🙂

Leave a Reply