Downgrade u Microsoft Windows a jak jej řešit? Časté dotazy a odpovědi (FAQ)

Na diskuzích čtu občas úsměvné informace o tom jak řešit downgrade Microsoft Windows, zvláště v současné době kdy ve výrazném počtu převyšují nové počítače s Windows Vista oproti starým dodávkám s Windows XP. Proto jsem napsal tento článeček kde situaci ohledně Downgrade trochu objasnil. Doufám, že vám pomůže.

K čemu je downgrade a co vám nabízí?

Downgrade je legální možnost přejít na predchozí verzi operačního systému nebo software v případě neřešitelných problémů při provozu starého SW nebo jiných otázkách kompatibility. 

Downgrade není trvalým přechodem na předchozí OS, ale možnost dočasně řešit nekompatibilitu vašeho SW s novým OS. Tzn. že za rok po provedení downgrade, můžete klidně přejít zpět na původní OS, který jste původně od výrobce PC dostali.

 

 

Mám nárok na downgrade? 

Downgrade je obecně nabízená služba k vyšším verzím Microsoft Windows a je nabízen (respektive máte nárok) pouze u OEM verzí software nebo operačních systémů. Pokud tedy dostanete k novému počítači OEM Microsoft Windows ve správné verzi, nemusíte hned vynakládat další peníze na SW z důvodu kompatibility – máte na nižšší verzi nárok zdarma.

Nárok na nižšší verzi Microsoft Windows vám vzniká u těchto verzí Windows:

Microsoft Windows XP

  • Microsoft Windows XP Professional OEM
  • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition OEM (nejsem si 100% jist – ale tato verze je založena na Windows XP Professional, takže nárok by tu mohl být)

Microsoft Windows Vista

  • Microsoft Windows Vista Business OEM
  • Microsoft Windows Vista Ultimate OEM

Microsoft Windows Server 2003

  • Microsoft Windows Server 2003 OEM všechny verze, mimo Web Edition

Nárok na downgrade mají také automaticky všichni zákazníci, využívající multilicenční smlouvy společnosti Microsoft.

V případě, že máte Windows Vista, máte velkou výhodu v tom, že upgrade mezi různými edicemi Windows Vista není tak nákladný, takže se vyplatí upgradovat z Windows Vista Home Basic na Windows Vista Business nebo Windows Vista Ultimate a současně s upgrade získáte nárok na downgrade (protože upgradem OEM verze SW máte pořád pouze OEM verzi – dokud nekoupíte SW v krabici).

 

Jak mohu o downgrade požádat? 

O downgrade požádáte vaši pobočku Microsoftu vyplněním tohoto formuláře. Osobně jsem, ale rovnou poslal email na SoftMail, že jsem si koupili OEM OS Windows XP Professional a Softmail mi poslal instalační CD s Windows 2000 Professional a nový product key. U Windows XP Professional je totiž nárok na downgrade automatický.

 

Odkazy

 

Poznámka: Tento článek není 100% licenční příručka, před využitím některých rad v praxi vám doporučuji se poradit s některým z licenčních specialistů – například mne 😉

1 Response to “Downgrade u Microsoft Windows a jak jej řešit? Časté dotazy a odpovědi (FAQ)”


  • No Comments

Leave a Reply