Další kritika s Apple iPhone a porovnání s Windows Mobile (několik různých pohledů)

Tak tu máme pokračování srovnávání telefonů Apple iPhone 3G a telefonů se systémem Windows Mobile. Posledně jsem „popisoval zkušenost Davida Grudla“:http://www.michalzobec.cz/2009/03/15/zajimavy-pohled-na-telefony-s-windows-mobile-jak-me-napalilo-htc-a-microsoft/, který hledal náhradníka za svůj dosluhující telefon Siemens ME45. Nejprve koukal po HTC Touch HD a po nepříjemných zkušenostech jej nahradil jablečným telefonem – totiž Apple iPhone 3G 🙂 .

####David Grudl pokračuje v hodnocení svého iPhone
V současné době po osmi týdnech je s iPhonem stále spokojen a pouze zvyšuje seznam chyb ve funkcionalitě, které mu vadí. Taktéž se zeptal několika lidí na jejich názor na iPhone.

Prvním z dotazovaných je bratrancem Davida Grundla:

> Moje pocity by se celkem daly shrnout do jedne vety – iPhone je ta nejnedotazenejsi vec na svete. Chybi mu neskutecne mnoho funkci, ktere ostatni maji v zakladu. Prace se soubory je pro BFU temer nemozna. pri pokusu o propojeni pres wifi jsem vzteky rozkousal pul pracovniho stolu. GPS je dobra tak akorat pro nalezeni aktualni pozice a velmi efektni zazoomovani v google maps. A je toho mnohem, mnohem vic. Pres to vsechno ho ale miluju, jsem na nej pysny a vsude se s nim vytahuju. Dokonce se s nim daji oblbovat i slecny 🙂
>
>
> Zkratka a dobre, stoji me kolikrat neskutecne nervy, ale jedine 2 veci, za ktere bych byl ochten ho vymenit, jsou zlate tele a novejsi model iPhone.

dalším zpovídaným na toto téma je novinář Pavel Tomek:

> Pavel Tomek
>
> Lépe ovladatelný přístroj s dotekovou obrazovkou tu doposud nebyl …
>
> Stačí letmý dotek, jednoduchá pobídka a iPhone bleskurychle reaguje. Nestane se vám, že byste zuřivě ťukali do některé softwarové klávesy a čekali až se telefonu uráčí zareagovat.
>
> Většina jeho konkurence má mnohem pokročilejší funkce, ale zatím se jim nepodařilo udělat jejich používání stejně zábavné jako na iPhonu.
>
> Safari je zatím nejlepší internetový prohlížeč, se kterým jsem měl možnost na mobilních telefonech pracovat …
>
> jako o plnohodnotném pracovním mobilu nemá smysl o iPhonu uvažovat

####Fórum iPhone kritika od business uživatelů
Na iPhone fóru jsem našel kritiku od uživatele mikrotom, včetně popisu zkušeností použití iPhone ve firmě s poštovními servere Microsoft Exchange Server 2003/2007.

###nedostatky specifické pro byznys-orientovaného uživatele
Zde uvádím pouze první dvě položky obsáhlého seznamu kladů a záporů iPhone (nemá smysl citovat celý obsah, můžete si přečíst původní příspěvek – viz odkazy níže.)

##Zásadní nedostatky funkcionality aplikací/systému:
– Zcela abstrahuje úkoly. Prostě s nimi neumí pracovat a hlavně je nesynchronizuje.
– Ignoruje SMS s kontaktními informacemi. Pokud vám tedy někdo odesílá skrze SMS vizitku, ani se nedozvíte, že tak učinil.
– Z vlastní databáze kontaktů neumí odesílat informace jako VCard. Z příloh e-mailů, které vám zašle někdo jiný, je však zpracovat umí.
– Kalendář neumí vytvářet organizované schůzky. Je schopen pouze přijímat a zpracovávat pozvánky od jiných.
– Neumí v e-mailech, kontaktech ani kalendáři pracovat s kategoriemi a follow-up značkami.
– Poštovní klient stáhne celou zprávu, pokud ji chcete předat dále. Přeposlat zprávu s přílohou o velikosti 5 MB pro vás bude znamenat 10 MB síťového provozu. EAS přitom standardně umožňuje vyřešit takovou úlohu v rámci serveru (0 MB přenosu).

##Nedostatky funkcionality aplikací/systému:
– Domácí obrazovka nezobrazuje nadcházející položky kalendáře. Aplikace třetích stran, které by do ní zasáhly, jsou zatím považovány za nežádoucí, takže je na oficiálním AppStore nenajdete.
– Nepodporuje kopírování a vkládání, přičemž mnoho aplikací si ještě navíc neumí navzájem podávat potřebné informace. Neschopnost vytočit telefonní číslo z textové zprávy je opravdu frustrující.
– Neumí ukládat ani editovat dokumenty.
– Neumí nastavit režim mimo kancelář.
– Pokus o vymazání či přesunutí zprávy, kontaktu či schůzky v době, kdy nejste online připojeni k EAS serveru, vyprodukuje množství chybových hlášek a nakonec k zamýšlenému odstranění nedojde.
– Poštovní klient občas zobrazuje text v HTML e-mailech v příliš malém měřítku.
– Poštovní klient zobrazuje trvale rozbalený strom podsložek. Pokud jich máte ve své schránce více(např. pro různé klienty/projekty), pak vám bude pár chvil trvat, než se jimi prolistujete a dostanete se třeba ke složce s odeslanou poštou, jenž se zobrazuje až pod nimi. Žádný fígl s poklepáním do spodního rohu displeje za účelem přesunu na konec seznamu totiž neexistuje.
– Kalendář neumí zobrazit pohledy na týden či rok.
– Kalendář neumí definovat atribut volno/nezávazně/zaneprázdněn/mimo kancelář.
– Kalendář neumí nastavit schůzku jako soukromou/důvěrnou.

####Moje osobní shrnutí
Vzhledem k tomu že s iPhonem jsem se setkal u mých přátel a později si jej přála moje přitelkyně, tak jsem měl možnost si jej vyzkoušet. Můj názor na telefon je zatím takovýto:
– ač nerad, připouštím že se jedná asi nejlépe koncipovaný telefon s dotykovou obrazovkou, vyniká zvláště perfektním ovládáním bez stylusu (dotykové pero)
– má naprosto perfektní webový prohlížeč. moje surfování na internetu s HTC S710 VOX se nedá naprosto srovnat. Oceňuji především naprosto dokonalou podporu všech běžných standardů, včetně Flash (což považuji za největší nedostatek prohlížečů pro Windows Mobile).
– díky licencované synchronizaci Microsoft ActiveSync ho považuji za jediného použitelného kandidáta pro synchronizaci mobilu s Outlookem (po zážitcích z ruzných alternativních klientů pro synchronizaci s Outlookem už tuto cestu nikdy absolvovat nebudu).
– i když je relativně velký je docela kompaktní a designem neurazí
– mohl by mít lepší rozlišení displeje

####Odkazy
– „Nastavení a používání iPhone ve firemním prostředí (ExAS)“:http://www.iphone.cables.cz/viewtopic.php?f=13&t=8286
– „8 ½ týdne s iPhone“:http://www.latrine.cz/8-tydne-s-iphone
– „Apple iPhone 3G: jablečná superstar (test)“:http://www.mobilmania.cz/Testy/Apple-iPhone-3G-dlouhodobe-zkusenosti/Uvod-a-vzhled-pristroje-video/sc-20-sr-1-a-1121419-ch-1042410/default.aspx

0 Responses to “Další kritika s Apple iPhone a porovnání s Windows Mobile (několik různých pohledů)”


  • No Comments

Leave a Reply