Battlestar Galactica serie 4 již brzy

Po neskutečně dlouhé přestávce o délce 376 dnů (jeden rok + 11 dní – asi už mají na scifi channel peněz dost?) se začne vysílat čtvrtá série mého oblíbeného sci-fi seriálu „Battlestar Galactica“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Battlestar_Galactica. Pokud seriál Battlestar Galactica ještě neznáte vřele jej vám doporučuji pokud váš aspoň trochu baví scifi prostředí. Battlestar Galactica (také jako BSG) je svět sám o sobě podobně jako další světy jiných seriálů jako jsou „Star-Trek“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Star_Trek nebo „Stargate SG-1“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Stargate_SG-1 / „Stargate Atlantis“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Stargate_Atlantis. Rozdíl je ale v tom že tohle je jeden z mála seriálů kde opravdu můžete sledovat život lidí ve vesmíru. Lidí kteří jsou zoufalí, dělají (někdy) zoufalé činy a přitom se snaží modlit k bohům kabaly. Také se snaží najít Zemi, která by měla být jejich původním domovem avšak nikdo neví kde je.

Battlestar Galactica si mě také získala realistickým pojetím vesmíru. Vesmírné stíhačky neplují vesmírem tak jak jste zvyklí – jakoby pluly ve vodě včetně chybějící setrvačnosti, ale naopak využívají možností který skutečně umožňuje stav beztíže. Nepočítejte však zase s přetechnizovaným bojem, zas tak na tom tehdejší lidé nejsou a střílí proti sobě běžnými střelnými zbraněmi (i ve vesmíru) tak jak je znáte dnes, o lasery skoro nezavadíte a zázrakem techniky jsou řízené rakety nebo atomové bomby. Technologie však nejsou tak zastaralé, pro přesuny na větší vzdálenosti je používán tzv. FTL skok (Faster Then Light – rychlejší než světlo) které zpestřuje atmosféru v případě nečekaného přepadení flotily a potřeby vypočítání nového skoku – při skoku na slepo totiž hrozí že skočí třeba do nějaké hvězdy či planety (holt vesmír je malý 😉 ).

A o co že v BSG jde? O boj lidstva s roboty. Lidé si vytvořili roboty, kteří se osamostatnili a uvědomili si že zkázou světa jsou právě lidé. Po mnoha letech bojů bylo domluveno příměří. Pak však nastal zvrat a Cyloni jak si tito roboti říkají nečekaně úspěšně zaútočili a takřka lidstvo zničili. Nikdo přesně neví proč se to stalo (kromě pár vyvolených jedinců a Cylonů), asi měli zatracené štěstí a nebo někdo zradil lidstvo. Život jde však dál a je potřeba zachránit zbytek lidstva který je pronásledován Cylony dlouhou dobu. Celý tento seriál provází naprosto úžasná hudba, skvělé postavy s perfektními výkony a jeden málo známý prvek v seriálech – náboženství – který naopak v tomto seriálu plní silný prvek. Asi od druhé série vliv náboženství zesílí a některé postavy začnou mít vidiny. Kontroverzní je tato situace však u robota 🙂 Cyloni totiž dokážou vytvářet naprosto věrné verze lidských Cylonů, které se nedají nijak identifikovat od jiných lidí. Nejhorší to pak je pro hlavní postavy které si to ani neuvědomují. Toto zjištění způsobí naprostý poprask mezi lidmi (a i mezi některými lidmi-cylony) – vznikne velmi silná paranoia na cokoli co jen trochu připomíná cylony a vzniknou i oběti lynčování.

Pokud se budete chtít dívat na seriál Battlestar Galactica rozhodně se dívejte od začátku, pokud by jste se dívali od pozdějších dílů přijdete o některé detaily ohledně postav a ohledně počátku vývoje celé situace.

0 Responses to “Battlestar Galactica serie 4 již brzy”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: